در این نوشته درخواهید یافت که مغزتان چطور کار می کند  و چطور از او کار بکشید تا تصمیم گیری ها و استخدام ها و آموزش های خود را بهبود بخشید و در نتیجه محیط کاری مملو از شادی و بهره وری بالا داشته باشید . مغز برای بقای خود در طول تاریخ بشر همواره مجبور بوده اجتماعی باشد . انسان ها به اطرافیان خود نیاز دارند تا با کمک آنها با تمام خطرهای اطراف خود مواجه شوند.جهان امروز بسیار متفاوت با جهان یک قرن پیش است. اما هنوز برای توفیق های بیشتر به انسان ها نیاز دارید . اجتماعی بودن یعنی ایجاد رابطه و رابطه ها نیازمند رهبری هستند.

فایل صوتی این مقاله را همین جا بشنوید.
(۶.۰۲Mb)

مغز رهبری یاد می گیرد که چطور دیگران را متقاعد کند که عقیده هایش بهترین هستند، درحالی که خود او احساسات و ایده های دیگران را نیز مد نظر قرار می دهد.خبر  خوب از علم اعصاب این است که می توانید یاد بگیریدچطور  رهبر باشید.

رهبری چیست؟

رهبری یعنی توانایی اینکه شما افرادی با اذهان مشابه را کنار هم جمع کنید تا بتوانید کارهای قابل توجهی انجام دهید . انسان ها مخلوقاتی اجتماعی هستند و در میان آنها به صورت طبیعی سلسله مراتبی ظاهر می شود و از این بابت است که مفهوم رهبری بوجود امده است . باید کسی باشد که مسئولیت برعهده بگیرد و دیدگاه ها را سهیم شود و دیگران را به سمت اهداف رهبری کند.

رهبری وابسته به ایجاد روابط است. رهبر فقط به یک شرط ممکن است رهبری موفق داشته باشد که در ایجاد روابط بین کارکنان و مشتریان و سرمایه گذاران و دیگر سهامداران توانایی زیادی از خود نشان دهد.

اصول رهبری
اصول رهبری

شناخت و اصلاح روش رهبری

روش های متفاوت رهبری به شما این فرصت را میدهد که هروقت بخواهید و هرنوع رهبری که دلتان بخواهد بشوید.

روش هایی که به صورت طبیعی یا اکتسابی استفاده می کنید در موقعیت های متفاوت تغییر می کند . در مقام رهبر برای افراد متفاوت معنای متفاوتی دارید. کلاه های زیادی ممکن است سرتان کنید اما فقط یک مغز زیر این کلاه ها وجود دارد .

این مطلب رو هم از دست ندید:
  رهبری روزمره

واکنش نشان دادن

واکنش نشان دادن از گروه رهبری ارشد آغاز می شود اما بسیار ورای آن  می رود. رهبران باید این واکنش را برای تمام اعضای سازمان خود به صورت فرد فرد نیز داشته باشند نه اینکه صرفا به واکنش های سلسله مراتبی تکیه کنند.

تقویت هوش احساسی

توانایی شما در برقراری رابطه خوب با دیگران بسیار موثر تر از ضریب هوشی ممکن است شما را به موفقیت برساند. اینکه چقدر با هوش هستید مهم نیست .بلکه مهم چطور با هوش بودن است. رهبران از هوش حسی خود استفاده می کنند تا روابط را کنترل کنند . وقتی رهبران بدانند چه حسی دارند و این احساسشان چه تاثیری بر محیط کارشان می گذارد تلاش خواهند کرد این احساسات را به گونه ای تحت کنترل دراورند که ضمن بهره مندی از شم رهبری خود درگیر احساسات نشوند.

قدرت واقعی یعنی اینکه بتوانید مغزتان را کنترل کنید.باید بدانید که مغزتان چطور کارمی کند. احساساتتان چقدر قوی هستند و چطور می توانید با استفاده از خود آگاهی از اعمال انعکاسی اجتناب کنید.

اطمینان از امنیت محیط کاری

یکی از مسئولیت های اسای رهبر ایجاد محیط کاری امن و جذاب است . کارمندان در زندگی روزمره خود با عوامل استرس زای بسیاری مواجه هستند . ضروری است که استرس ناشی از ناامن بودن محیط رفع شود.

امنیت محیط کار یعنی هم امنیت فیزیکی و هم سلامت احساسی . پس از رسیدگی به عامل امنیت ایجاد محیط کاری جذاب و الهام بخش حس همکاری را تقویت می کند.

برقراری رابطه موثر

ارتباط موثر شاخصه اصلی رهبران موفق است که با صبر و تعهد دیدگاهشان را با دیگر کارکنان در میان می گذارند. خلق تصویر برای دیگران نیازمند این است که پیام شما در ان تصویر آنقدر ساده باشد که فهمش برای دیگران آسان بنماید و از سوی دیگر این تصویر باید آنقدر پیچیده باشد که جذابیت ان همچنان حفظ شود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  نکاتی جهت ایجاد شخصیت رهبری

اما ارتباط فقط یک جهته اتفاق نمی افتد . گوش دادن به نیازها و امیال و رویاهای کارکنانتان ضروری است و شما هم می توانید با گوش دادن به ان ها بین جملاتشان و رویا هایشان ارتباط برقرار کنید.

تصمیم گیری با قلب و مغز

تصمیم گیری براساس تجارب پیشین صورت می گیرد . مغز شما می پرسد که در گذشته چه بوده  و یا در اوضاع مشابه تصمیم که گرفته شد خوب بود یا بد بود؟

احساسات شما در فرآیند تصمیم گیری دخیل هستند. انتقال دهنده عصبی دوپامین در سیستم پاداش دهی بسیار فعال است.نورون های دوپامین به خاطر می سپارند که آیا فلان تجربه یا تصمیمم به ایجاد حس خوبی د ر شما منجر شد یا خیر.

رهبران خوب تصمیمات خود را هم براساس احساسات و هم براساس حقایق موجود می گیرند . نیمکره راست مغز چالش ها و امکانات وضعیت جدید را کشف می کند. اما نیمکره چپ مغز است که امور روزمره و فرآیندهای از پیش پایه گذاری شده را به خاطر می اورد. تصمیم گیری فعالیتی است که کار مغز را درگیر می کند. تصمیم گیری خوب مهارتی شناختی و هوش احساسی را به کار می گیرد.

منبع: بخشی از کتاب رهبری تجارت و مغز- مدیران ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.