عوامل موثر در سخنرانی موفق

 عوامل موثر در سخنرانی موفق

  • منظم و منسجم بودن: سخنرانی باید منظم باشد و از منطق مشخصی پیروی کند. نکات مطرح شده باید به هم مرتبط باشند تا درک آن برای مخاطبان آسان باشد.
  • پرداخت به موضوع اصلی: سخن باید صریح، واضح و موجز باشد به گونه‌ای که در پایان سخنرانی، مخاطبان درک درستی از نکات مهم و اصلی مطرح شده داشته باشند.
  • اعتماد به نفس: سخنران باید مقتدر به نظر برسد، نه مستبد. او باید دانش کاملی از موضوع داشته باشد و با صدا و رفتار خود موضوعات موردنظرش را با قظعیت و اطمینان بیان کند.
  • نشان دادن صداقت: صداقت سخنران نیز مانند اعتماد به نفس او موجب جلب توجه و احترام مخاطبان می‌شود. در این حالت سخنران با انتقال صداقت و باورپذیری موجب می‌شود مخاطبان به سخنان او گوش بدهند.
  • ارائه‌ی یک پیام به مخاطب: در پایان سخنرانی، شما باید در حالتی جلسه را ترک کنید که دقیقاً بدانید نکات مهم چه بوده‌اند. شما باید قارد باشید ایده‌ها و مضمون‌های اصلی را به وضوح درک کنید بدون اینکه در دام جزئیات گرفتار آیید. در حقیقت شما با پیامی به یادماندنی جلسه را ترک می‌کنید.
  • مثبت جلوه کردن: پیام‌های کلامی و غیرکلامی سخنران باید با یکدیگر هماهنگ باشند و تاثیر مثبتی بر مخاطب داشته باشندو نکات مهم باید به بهترین شیوه انتقال یابند. سخنران، حتی زمانی که درباره‌ی مسائل مهم و حساس سخن می‌گوید، باید نکات مهم را به شیوه‌ای مثبت بیان کنید.
  • برقراری ارتباط با مخاطب: کسی که مطلبی را ارئه می‌دهد باید مسائل شما را درک کند و درباره‌ی آن مسائل با زبانی که برای شما قابل درک باشد سخن بگوید. به این ترتیب شما اطلاعاتی مفید و مرتبط با موضوع دریافت می‌کنید.
  • شور و اشتیاق داشتن: افرادی که هنگام سخنرانی شور و اشتیاق از خود نشان می‌دهند، زنده و پویا جلوه می‌کنند، علاقه‌مند به موضوع به نظر می‌رسند و موجب می‌شوند مخاطبان نیز به موضوع علاقه‌مند شوند.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  راز ارائه یک سخنرانی عالی در تد

بخشی از کتاب ارتباط موثر-دامیز

سخنرانی آسانسوری

۱۵ فروردین ۱۳۹۷

۰ پاسخ به "عوامل موثر در سخنرانی موفق"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X