معرفی کتاب کاربست آینده نگاری راهبردی در دولت

آینده نگاری راهبردی درباره ی درک چشم انداز کلی از موقعیتی خاص و گزینه های پیش روی تصمیم گیران در آن موقعیت و مرتبط با آینده نگاری مسایل راهبردی است. به عبارت دیگر آینده نگاری راهبردی فرایندی است برای افزایش توانایی های فردی و سازمانی به منظور درک فرصت ها و تهدیدهای در حال ظهور، عناصر وابسته ی مسیر، پیشران ها، محرک ها، منابع و علت و معلول ها، که با تصمیمات بدیل مرتبط هستند؛ تصمیمات بدیلی که فضای مسیرهای آیـنده های ممکن، باورپذیر، محتمل و مرجح را شکل می دهند تا تصمیمات مرتبط با برنامه ریزی های راهبردی و عمومی سازمان و مرتبط با ابزارهای دستیابی به اهداف بلند مدت، بتوانند با آگاهی و آمادگی بهتر اتخاذ شوند.

کتاب «کاربست آیـنده نگاری راهبردی در دولت» درباره به کارگیری آینـده نگاری راهبردی در تصمیم گیری عمومی دولت های کشورهای مدنظر بحث می کند و تلاش دارد به سوالات زیر پاسخ دهد:

– چه اقداماتی می توان برای قوی تر ساختن ارتباط بین آینده نگاری و تصمیم گیری صورت داد؟

– چگونه می توانیم نظام های آینده نگاری خود را به منظور پاسخ گویی بهتر به نیازهای تصمیم گیری عمومی توسعه دهیم؟

کتاب مزبور با عنوان‌ اصلی «Practising strategic foresight in government» نوشته کوواسا تئومو (Kuosa Tuomo) است که توسط آقایان محسن کشاورز ترک و مصطفی کشاورز ترک ترجمه شده و موسسه افق آینده پژوهی راهبردی آن را به چاپ رسانیده است.

کتاب در ۴ فصل کلی تنظیم شده است. فصل اول به بیان کلیاتی در زمینه آینـده نگاری راهبردی می پردازد. فصل دوم جایگاه آینـده نگاری راهبردی در سیاست های عمومی  کشور فنلاند، کشور سنگاپور و اتحادیه اروپا را مورد امعان نظر قرار می دهد، فصل سوم مجموعه ای از مصاحبه هاست و در نهایت فصل چهارم شامل دو مقاله ی چاپ شده در نشریه فیوچرز است.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۲۰ شغلِ آینده

با توجه به کمبود منابع فارسی در زمینه آینـده نگاری راهبردی، امیدوارم این کتاب مدخل خوبی برای ورود به این بحث باشد. در انتها  از دوست خوبم آقای محسن کشاورز که یک نسخه از کتاب را در اختیار بنده قرار داده اند تشکر کرده و آینده ای پر از بهروزی و پیروزی برایشان آرزو دارم.

به نقل از وب سایت یادداشت های یک آینده پژوه

۰ پاسخ به "معرفی کتاب کاربست آینده نگاری راهبردی در دولت"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X