هوش هیجانی یک رهبر فوق العاده !

هوش هیجانی یک رهبر فوق العاده

ماندلا را به عنوان یک رهبر بزرگ و اثرگذار می شناسیم. اصولا رهبر را با تعداد پیروانی که عمیقا تحت تاثیر او هستند می شناسند.پیروان ماندلابیشتر از اعضاء حزب او و پرتعدادتر از رای دهندگان به او در انتخابات ریاست جمهوری و بسیار فراتر از مردم افریقای جنوبی بودند وهستند.
زندگی ماندلا را به سه دوره زمانی می توان تقسیم کرد، در دوره اول که بیش از ۲۷ سال طول کشید او از درون زندان مشغول مبارزه آرمانخواهانه خود بود.۵ سال بعدی این زندگی به دوران ریاست جمهوری اومربوط است و چند سال آخر عمرش را هم بدون قدرت رسمی اما با همان قدرت و قوت به رهبری اش ادامه داد.

اگر می خواهید شخص اثرگذاری روی دیگران باشید محصول زیر به شما کمک خواهد کرد

هوش هیجانی

مشاهده مشخصات محصول

راز موفقیت او در این مسیر طولانی چیست؟
به نظرم او هوش هیجانی کم نظیری داشت و با کمک همین”بهره هوش هیجانی”رهبری می کرد.
می گویند پس از انتخاب او به ریاست جمهوری و وقتی بنا بود در بزرگترین سالن اجتماعات پایتخت، مراسم تحلیف او را برگزار کنند، دستور داد صندلی های ردیف اول سالن را خالی نگه دارند تا او بتواند میهمانان ویژه اش را روی آن صندلی ها بنشاند.برگزار کنندگان مراسم که همه میهمانان عالیمقام و رسمی را دعوت کرده بودند و محل نشستن همه را هم به فراخور حال و روزشان تعیین کرده بودند از دستور او تعجب کردند.
ماندلا دستور داد تمام کسانی که طی ۲۷ سال زندانبان اوبودند و از هیچ خباثتی برای شکنجه جسمی و روحی او و یارانش کوتاهی نکرده بودند را به عنوان میهمان ویژه این مراسم روی این صندلی ها و جلوتر از روسای جمهور ونخست وزیران کشورهای مختلف بنشانند!
این بخشش و بزرگواری نشانه ای از تسلط او بر هیجانات انتقام جویانه بود.او با این تصمیم که به طور حتم ریشه در هوش هیجانی و سعه صدر و ظرفیت بالای روحی او داشت برای همیشه بساط سفید و سیاه و زندانی و زندانبان را برچید و آشتی و اتحاد را جایگزین آن کرد. این تصمیم نه از مغز بلکه از قلب او جوشید.

هوش هیجانی

مانند رهبران فکر کنیم

مردم افریقای جنوبی بعد از این تصمیم و اقدام سمبلیک، ضرب المثل جدیدی ابداع (پیدا) کردند. آنها می گویند:
“ما گورخر هستیم منتهی نمی دانیم پوست مان سفید است با راه راه های سیاه یا سیاه است با راه راه های سفید!”
✔اگر می خواهیم رهبر موفقی باشیم و پیروان پرتعداد داشته باشیم باید هوش هیجانی خود را تقویت کنیم .هوش هیجانی بویژه آن بخش از آن که کمک می کند تا احساسات و هیجانات دیگران را مدیریت کنیم، رمز موفقیت رهبران برجسته و وجه تمایز رهبران با مدیران است.

دکتر بهزاد ابوالعلایی

مدیران ایران

۰ پاسخ به "هوش هیجانی یک رهبر فوق العاده !"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X