یک رهبر خوب رهبری است که بتواند نیاز های بلند مدت و کوتاه مدت را در نظر بگیرد. جالب این که ، ماهیت زندگی ما را مجبور می کند بیشتر به نیاز های کوتاه مدتمان فکر کنیم. گاهی اوقات همین غفلت های بلند مدت که خیلی هم ممکن است حیاتی و ضروری باشند باعث پرورش رهبر و سرپرست در آینده می شود. شما میتوانید به جای این که مدام به فکر ایجاد استعداد های درونی شرکتتان باشید، تعدادی افراد جدید استخدام کنید. این روش یک انتخاب عالی است اما به طوری که آن فرد جدید، فقط بخش هایی کوچک از کارهای راهبردی شما را به عهده گیرد. اگر بیش از حد هم از نیروهای جدید و بیرونی استفاده کنید ممکن است پرسنل داخلی شما انگیزه را برای پیشرفت در کار از دست بدهند.

در این جا راجع به پرورش استعدادهای داخلی شرکت صحبت می کنیم. چه مجموعه شما خیلی بزرگ و رسمی باشد و چه کوچک و خودمانی، فرقی نمی کند. پایه و اساس این کار ( همان پروش استعدادهای داخلی) یکی است. در اینجا ۴ مرحله اصلی برای این که شیوه رهبری سالم را توسعه بدهید وجود دارد.

اول : بهترین استعدادها را در مجموعه تان کشف کنید. بسته به نیازهای شما، این کشف استعداد ممکن است خیلی رسمی و بر اساس داده ها و اطلاعات بدست بیاد و یا ممکن هم هست با چند جلسه گفت و گوی ساده و صریح با تیم مدیریتی مجموعه اتفاق بیوفتد. از خودتان سوال کنید در بین کارمندان جوان تر و جدیدی که دارید کدامشان به نظر توانمند می آیند و فراموش نکنید که باید در زمینه های رهبری استعداد آن ها را بسنجید نه از لحاظ فنی.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  کمترین تورم ایران در ۲۵ سال اخیر ممکن است رشد اقتصادی را در پی داشته باشد

جه کسی می داند روابط خوب یا انگیزه در دیگران را چطور می شود ایجاد کرد؟ یا حتی این که چطور تصمیمات قطعی بگیرد و با تعارضات و کشمکش ها به خوبی کنار بیاید؟ همه ی این ها مهارت هایی هستند که یک رهبر را مفید و کارا میسازد.

دوم: فراموش نکنید برنامه هایی که برای پیشرفت رهبران آینده تان دارید را با خود آن ها هم در میان بگذارید. اگر دیدید که آن ها به همان اندازه که شما فکر میکردید با استعداد هستند، دیگر لازم نیست که کارشان را به آنها دیکته کنید. در اینجا شما دیگر فقط فرصت های ایجاد خلاقیت که توأم با مسئولیت های آن ها هست را به آن ها گوش زد می کنید. پس با یک صحبت دو طرفه میتوانید علائق و خواسته های آن ها را بفهمید.

سوم: موضوع مربوط به فعالیت های فعلی است که شما برای رشد مهارت های رهبری آن ها استفاده میکنید.

در اینجا همان قدر که به سطح مسئولیت هایشان فکر می کنید به میزان تنوع کارشان هم فکر کنید. منظور از تنوع : گسترش وسعت کاربردی و وظایف فنی ای است که به آنها مربوط می شود. با توجه به سطح مسئولیتی که دارند، به طور خاص این موضوع اهمیت دارد که، سطح اقتدار این افراد را بیشتر از دیگر کارمندان معمولی سرعت بدهید. این سه شیوه به شما کمک می کند که بیشتر، پرسنلتان را بشناسید و بدین ترتیب هر دو طرف نقاط قوت و محدودیت های فعلی ایجاد شده در افراد را تشخیص می دهید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  هر آنچه رهبران جدید تیم باید در ابتدا انجام دهند

در آخر این که فراموش نکنید، حفظ استعدادهای برتر، اولویت بزرگ شماست. کسی با استعداد تر که گزینه های بیشتری در بازارکار داشته باشد. یعنی این که، شما باید طوری پیشرفت را در رهبران جوانتان به رسمیت بشناشید و برای آنها ارزش قایل شوید که آنها هم در خودشان واقعاً احساس ارزش کنند. گذشته از حقوق و مزایای رقابتی که برای آن ها در نظر میگیرید، باید دستاوردهای آنها را در ملأ عام بیان کنید و در تصمیم گیری با مدیران سطوح بالاتر آن ها را هم دخالت بدهید. شما ممکن است که امروز فرد موفقی باشید، اما با به کار گیری این نکات برای شناخت و پرورش استعدادها مطمئن باشید در سال آینده که پیش رو دارید حتما این نکات در عوامل تصمیم گیری برای موفقیت بیشترتان نقش پیدا خواهد کرد.

در فیلم زیر اطلاعات بیشتری در این مورد بیان شده است :

منبع : مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.