?جهانی شدن

?جهانی شدن پیش از این به معنای آمریکایی شدن بود، اما اینک به معنای رویارو شدن با افراد، محصولات و ایده‌هایی از سراسر دنیاست. جهانی شدن تأثیر شگرفی بر  منابع، محصولات و خدمات و گسترش فرصت‌های بازاریابی دارد و به معنای ارتباط و تغییرپذیری در همه حوزه هاست. همه چیز از کشورها و رایانه‌ها گرفته، تا ابزارها و بانکداری  به هم متصل خواهند شد.

پنج کلان روند جهانی و دگرگون ساز
در آینده این روند با استفاده از فناوری‌هایی همچون جی پی اس،هویت سنج فرکانس رادیویی، حسگرها و ذرات هوشمند (که  گیرنده‌ها و فرستنده‌هایی بی سیم هستند) شتاب می‌گیرد.
در نتیجه حریم خصوصی از بین می‌رود، اما شفافیت و ریسک ممکن است افزایش یابد (به دلیل شبکه‌ای شدن و قابلیت انتقال  جهانی اطلاعات )

?محلی شدن

?محلی شدن (و یا محلی شدن دوباره) نمونه کاملی از فرایند پیدایش یک روند مخالف جهانی شدن است،زیرا مردم جهانی شدن یا همگونی را دوست ندارند. اتحادیه اروپا تداوم نمی یابد و سرانجام از هم فرو می‌پاشد. نظام محلی موجب پیدایش ایالت‌های شهری و محصولات محلی خواهد شد.
این مسأله به دلیل کمبود منابع (به ویژه نفت) روی خواهد داد، زیرا محصولات نهایی به دلیل هزینه بالای حمل و نقل به صورت محلی عرضه خواهند شد.

?قطبی شدن

?آینده جایی است که در آن هرچیز می تواند قطبی شود. آینده‌ای که پیش رو داریم چندگانه است. بخشی از آن سرعت گرفته و بخشی دیگر کند می‌شود. برخی از مردم فناوری را در آغوش گرفته و برخی دیگر آن را رد می‌کنند. بازار صنعتی نیز به دو بخش ارزان و لوکس تقسیم می‌شود. دستیابی به خدماتی چون سلامت و آموزش، حمل و نقل و امنیت نیز، بسته به میزان توانائی مالی شما در، قطبی می‌شود. طبقه متوسط  در اغلب کشورهای توسعه یافته، محو شده و مردم یا به سمت بالا  حرکت می‌کنند و یا وارد طبقه کارگری (بردگی تازه) خواهند شد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  آینده شهرها و اینترنت اشیاء - بخش اول

?اضطراب

?اعتماد مردم به نهادها کاهش می یابد و این مفهوم ایجاد نگرانی می کند  این عدم امنیت تا حدی به تفاوت نسل‌ها بر می‌گردد، اما شما چه ۱۸ سال داشته باشید و چه ۸۰ ساله باشید، در شما احساس عدم توانایی و اضطراب، افزایش پیدا خواهد کرد.
این مسأله همه اموراز جمله علاقه به گوشه نشینی و انزوا گرفته تا رشد خود شیفتگی و محلی شدن را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

?در جستجوی معنا

?یکی از جالب‌ترین پرسشها پیرامون آینده این است که آیا مذهب در آینده قربانی می‌شود و یا به عنوان یک مزیت مطرح خواهد بود.
برخی پیش بینی می‌کنند که ایمان کاهش می‌یابد. چون گسترش اطلاعات، لزوم داشتن باورها را کم‌رنگ می‌کند. فیزیک برای هر چیز توضیح خواهد داشت که این امر اعتقاد به اموری مانند مذهب را از بین می‌برد.  اگر علم، فناوری و پیچیدگی، مولفه های اصلی آینده باشند، این مسأله تغییر و عدم قطعیت را تحت تأثیر قرار خواهد داد و هر چه این امر بیشتر پیش رود، مردم بیشتری به دنبال امنیت، راحتی و مذهب خواهند بود.
? این مسأله به افزایش افراد مذهبی (کسانی که به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند، ” که چگونه باید زندگی کرد” منجر می‌شود.  جهانی شدن، به همراه حس همه‌گیر اضطراب و نداشتن قدرت، می تواند موجب تحریک عقاید ‌شود.
بنابراین شاهد افزایش قبیله گرایی، ملی گرایی و انزجار از بیگانه خواهیم بود که در نهایت به طرفداری و قدرت گرفتن اسلام و مسیحیت منجر می‌شود.
✍دکتر سعید خزایی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.