پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۹۸ ، برای بسیاری از فعالان اقتصادی مهم است این  موضوع یک تفاوت جدی و کامل با پیشگویی اقتصاد ایران دارد . پیش بینی اقتصاد بر اساس عواملی است که بر نوسان های آن اثر می گذارند .  این عوامل بسیار زیاد هستند .

پیش بینی در مورد بازار های غیر آزاد عملا تا جای زیادی بی معناست چرا که پای  سیاستمداران درمیان هستند و اتفاق ها بیشتر بر اساس سیاست ها و سلیقه ها و توازن های سیاسی اتفاق می افتد و نقش عوامل اقتصادی در سیاست های غیر آزاد عملا بسیار تضعیف می شود.

با میزان اثر گذاری مختلف و با شدت و ضعف های متفاوت . در این مطلب سعی میکنم به برخی از مهمترین این عوامل اشاره کنیم . و بر اساس داده های موجود پیش بینی های اقتصاد دان های مختلف برای سال ۱۳۹۸ ایران را بررسی کنیم.

عوامل جدی و اثر گذار در اقتصاد ایران :

نقدینگی بالا

حجم پولی که در جامعه به شکل های مختلف دست مردم و بانک هاست . نقدینگی بالا اکنون یک بلای بزرگ برای جامعه شده است .

چنان که از آمارها بر می آید نقدینگی در ایران از مرز به ۱۸۰۰هزار میلیارد تومان گذشته است و این نقدینگی می تواند و این یعنی یک حجم بسیار بالایی نقدینگی برای حرکت و جابه جا شدن در بازار ها وجود دارد که می تواند به تورم و نوسان ها دامن بزند .

تحریم و سیاست های داخلی و خارجی ایران

باتوجه به خروج آمریکا از برجام و ایجاد تحریم های مختلف . در سال ۹۸ انتظار تشدید تحریم ها هست .

از اردیبهشت ماه  نود و هشت، آن طور که مشخص است، معافیت های نفتی آمریکا برای چند کشور جهت واردات نفت خام ایران، به پایان می رسد و فروش نفت، با چالش هایی بیشتر همراه می شود.

بودجه دولت و احتمال کسری بودجه دولت

با توجه به توسعه تحریم ها و احتمال بسیار زیاد کاهش فروش نفت ایران ، دولت کاهش در آمد از جنبه را خواهد داشت . از طرف دیگر احتمال اینکه صاحبان کسب و کارها در پرداخت مالیات مطابق انتظار نتوانند پیش بروند احتمال کسری بودجه دولت را در سال ۹۸ بالا برده است .

رکود

رکود از ناحیه تقاضا داریم . چرا که بالا رفتن قیمت ها به شدت قدرت خرید بخش های مهمی از مردم را تحت تاثیر منفی قرار داده است . حضور مردم برای خرید در بسیاری از بازارها رکود را تشدید می کند .

تورم

تورم در سال گذشته به شدت مردم و جامعه را تحت تاثیر قرار داد . در سال ۹۸ هم تورم همچنان جامعه را آزار خواهد داد . تورمی بین ۳۰ تا ۴۰درصد به شکل میانگین مورد انتظار است .

[note style=”” bg=”” border=”” bordercolor=”{{bordercolor}}” color=””] بسیاری از اقتصاد دان ها برای ایران یش بینی تورم ۴۰ درصدی در سال ۹۸ را مطرح کرده اند. [/note]

پیش بینی اقتصاد در سال 98 / مدیران ایران / تورم

اگر اتفاق های خاصی همچون یک مذاکره ی جدید و یا خدای نکرده جنگ در کشور نداشته باشیم . سال ۹۸ ، سالی پر از نوسان اما به هر حال قابل مدیریت در پیش خواهیم داشت که می تواند تبدیل به فرصتی برای تغییر  و تحول ساختار در کسب و کار شود . امیدواریم که تدبیر و همدلی کمک کند که واقعا رونق تولید میسر شود .

پیش بینی بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر رشد قیمت انس جهانی طلا است که این رشد برای ما در ایران در عدد رشد قیمت دلار نیز ضرب می شود . بنابر این در سال ۹۸ به نظر می رسد که پیش بینی قیمت طلا دور از انتظار نیست ، اما انتظار جهش های زیاد در شرایط نسبتا عادی نیست .

در ایران علاوه بر قیمت اونس جهانی و  قیمت دلار معمولا حباب های روانی هم سهم مهمی در قیمت گذاری طلا دارد .

مسکن در سال ۹۷ ، در برخی از نقاط بیش از ۱۰۰% افزایش قیمت داشته است . به همین جهت انتظار می رود که توان خریداران زیادی با تقاضا فاصله ی زیادی گرفته است .  اما اگر بازارهای دیگر جذاب نباشند ، نقدینگی بالای جامعه به جای تقاضای واقعی ممکن است متوجه بازار مسکن شود .

رشد قیمت ارز برای مدت کوتاه به شکل روانی ممکن است سرمایه ها را به سمت مسکن نیز جذب کند . در بازار مسکن واحدهای کوچک پر طرفدارترین واحدها هستند و حتی رکود بر آنها اثر کمتری می گذارد .

 

مدیران در سال ۹۸ به چه نکاتی به شکل ویژه باید توجه داشته باشند :

 • در سال ۹۸ انجام لازم است که در مدیریت هزینه ها به شکلی جدی توجه داشته باشیم . کم کردن هزینه ها به شکل باید جدی داشته باشیم .
 • مالیات و جریمه های مالیاتی می تواند تبدیل به یک معضل برای فعالان اقتصادی بی توجه به مسائل مالیاتی خواهد شد و حتما باید به قانونهای جدید توجه داشته باشیم
 • سال ۹۸ ، سال تغییر دادن روشهای قدیمی است . سال تحولی مثبت و سازنده است .
 • توسعه مهارتهای فردی مدیران شرکت ، توسعه های مهارت فردی اعضای تیم ها و سازمان به شدت توصیه می شود.
 • توسعه مهارتهای حرفه ای مدیران و اعضای شرکت متناسب با نیازها و موقعیت ها بسیار توصیه می شود .
 • استفاده از امکانات مدرن ، دانش مدرن ، تخصص های مدرن و روشهای مدرن در همه امور باید به شکل جدی و واقعی در کارها مد نظر قرار گیرند.
 • شبکه سازی حرفه ای ، ارتباط با مدیران و سایر فعالان اقتصادی برای استفاده از فرصت ها و امکانات به شکل اشتراکی می تواند یک روش هوشمندانه در گذر موفق از این بحران اقتصادی جدی باشد .
 • استفاده درست از فرصت های دنیای اینترنت و دیجیتال مارکتینگ یکی از مواردی است که تمام فعالان اقتصادی به آن نیاز دارند و لازم است که مهارتها و دانش خود را در زمینه های مرتبط توسعه دهند .
 • به جای تمرکز بر خبرهای بد ، به استفاده واقعی از دانش و مهارتهای مدیریتی باید تمرکز کرد .با وجود تمام شرایط نگران کننده امکان موفقیت و توسعه برای کسانی که بخوبی می توانند این موجها را سپری کنند وجود دارد .

 

نویسنده : تیم نگارش محتوای مدیریتی برای  مدیران ایران 

 

صحبت های دکتر مهدی کنعانی مشاور سرمایه گذاری در نشست مهر ماه باشگاه مدیران ایران در زیر برای علاقمندان به پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۹۸ می تواند جالب و مفید باشد .

 

 

سناریوهای مختلف برای ۱۰اردیبهشت و تمدید تحریم نفتی کشور عزیزمان ایران

یکماه دیگر و تا ١٣اردیبهشت یکی از مهمترین مقاطع تاریخی سال ١٣٩٨ را خواهیم داشت

برآوردها از دو نوع محدودیت جدید خبر می دهند:
الف) محدود کردن بیشتر فروش نفت و حذف برخی از هشت کشور
ب)محدود کردن نحوه مصرف منابع حاصل از فروش نفت

حتی سناریوی عدم تمدید معافیت هم توسط تندروهای دولت ترامپ مطرح می شود

مطابق روندها و  با توجه به اینکه نفت اوپک در سقف قیمتی چهارماهه خود است، احتمال درنظرگرفتن اثرات عدم تمدید کامل معافیتها، بر قیمت نفت هست.

 

به نقل از موسسه بامداد، دکتر سیامک قاسمی در مورد اقتصاد سال ۱۳۹۸ ایران در ۱۷ فروردین ۹۸ چنین نوشته اند :

🌀 اقتصاد ایران برای دومین بار در دهه اخیر و پنجمین بار در طی چهل سال اخیر در سال ۱۳۹۷ وارد بیماری رکودتورمی شده و در سال ۱۳۹۸ نیز به احتمال زیاد در دوره رکودتورمی عمیقی باقی خواهد ماند.

🌀 اقتصاد ایران در همه دوره های رکودتورمی پیشین ، به دلیل کاهش یکباره درآمدهای نفتی (ناشی از تحریم ها یا کاهش شدید قیمت نفت) و جهش ارزی ناشی از این کاهش، وارد دوره رکودتورمی شده است.

🌀 رکود سال ۱۳۹۸ ناشی از دو پدیده همزمان رکود تقاضا و اختلال در عرضه می باشد . کاهش قابل توجه قدرت خرید و پس انداز خانوار، اقتصاد ایران را دچار انجماد تقاضا بویژه در بخش نیازهای غیرضروری می کند.

🌀 عدم هماهنگی سیاسی بین دولت و حاکمیت و افزایش برخی نارضایتی های اجتماعی در رکودتورمی کنونی، از تفاوت های مهم این دوره نسبت به دوره های گذشته است .

🌀 رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ با تعمیق بیشتر دوره رکودتورمی فعلی اقتصاد ایران، بین ۳-% تا ۵- % پیش بینی می شود.

🌀 بررسی ها نشان می دهد در دوره رکودتورمی کنونی، اعمال تحریم های اقتصادی پس از بخش نفت بیشترین تاثیر منفی را بر بخش صنعت و بویژه بر بخش کارگاههای بزرگ صنعتی می گذارد و نرخ رشد اقتصادی این بخش ها در سال ۱۳۹۸ به احتمال زیاد بیش از سایر بخش های اقتصاد ایران منفی خواهد بود .

🌀 بیشترین رشد اقتصادی را در دوره رکودتورمی سال ۱۳۹۸ همانند دوره قبلی بخش خدمات و بخش کشاورزی خواهند داشت و ضربه پذیری این بخش ها از اعمال تحریم ها و رکودتورمی از بقیه بخش ها کمتر خواهد بود .

 

2 دیدگاه‌ها

 1. سخنان و پیش بینی های دکتر کنعانی بسیار منطبق بر واقعیت رود ، بنده در سال ۹۷ یک تحلیل از ایشان با موضوع اقتصاد در سال ۹۷ دیدم و با توجه به پیشنهاد ها و راهنمایی های دکتر سالی بسیار خوب و عالی را که به جرات میتوانم بگویم پر بار ترین سال مالی بنده طی ۴۷ سال زندگی را سپری کردم ،خواستم بدین وسیله از زحمات گروه مدیران ایران تشکر کنم و جهت عضویت در نشست ها و سخنرانی ها چگونه باید عضو شوم
  ناصر صادقی بخش عربی گروه حفاظ برتر

 2. سخنان و پیش بینی های دکتر کنعانی بسیار منطقی و تقریبا بیشتر تحلیل های ایشان درست است ، بنده در سال ۹۷ یک تحلیلی از ایشان با موضوع اقتصاد در سال ۹۷ در سایت شما دیدم و با توجه به پیشنهاد ها و راهنمایی های دکتر سالی بسیار خوب و عالی را که طی ۴۷ سال گذشته سپری کردم،خواستم بدین وسیله از زحمات گروه مدیران ایران تشکر کنم و سپاس گذارم که بفرمائید جهت عضویت در نشست ها و سخنرانی ها چگونه باید عضو شوم
  ناصر صادقی بخش عربی گروه حفاظ برتر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.