یا صرفه جویی کنید یا بی آب بمانید

یا صرفه جویی کنید یا بی آب بمانید.

 یا صرفه جویی کنید یا بی آب بمانید
یا صرفه جویی کنید یا بی آب بمانید

 

این مطلب رو هم از دست ندید:
  دادگاهی برای مدیران
۶ آذر ۱۳۹۵

۱۰ پاسخ به "یا صرفه جویی کنید یا بی آب بمانید"

 1. سلام به همه دوستان

  خدمت دوست عزیزی که از سومصرف آب در صنایع میگفت باید عرض کنم که بهره وری در همه جهت در ایران پایین هست و این را همه با چشم و گوشت خود حس میکنیم و درایت و دید درازمدتی در تصمیم‌گیری مسئولین به چشم نمیخورد.
  اما شرایط ما مثل جانداری زخمی میماند که درحال از دست دادن خون هست حالا این منطقی است که بشنوی کسی بگوید من این زخم ها را بخیه نمیزنم چون از بقیه زخم ها خون میرود؟

 2. ممنون از ایمیل شما ولی می خواستم بگم که چرا باید من آب کم مصرف کنم چرا واقعا؟

  من آب کم مصرف کنم که بتونند کارخانه فولاد که آب زیادی مصرف می کنند تولیدشون بیشتر کنن
  اگه تا حالا به عمق فاجعه رفته باشی تو ۳ سال اخیر نزدیک اردکان چند کارخانه فولاد شروع به کار شده خوب برو ببین چقدر آب مصرف می کنند این آب از کجا می یاد
  از این دسته کارخانجات خیلی هستند که دارند آب مصرف می کنند و کسی اصلا نمی گه دارین چیکار می کنید

  حالا شما به من می گویید آب کم مصرف کنین

  من که این کارو نمی کنم و به دوستام به همه می گم بیشترم مصرف کنید

  • با سلام
   نامه ی شماآقای سلمانی قابل تاسف بود….
   اگر فرض بر این بگذاریم که مطلب شما درست است دیدگاه شما قابل تامل است!
   بهینه مصرف کردن همه چی الگو پذیری می طلبه
   آب برق سوخت همه و همه
   پیشنهاد میکنم کتاب هوش محیط زیست را مطالعه بفرمایید
   در ضمن بنده مسول مالی گروه فولاد ارومیه هستم. کارخانجان فولاد جز کارخانه هایی هستن که مصرف آبشان در حد مصرفی ست نه بیشتر!
   برای تولید لوله جات پروفیلی و فولادی از ماده ای بنام آب صابون استفاده میشه که آب خالص و تصفیه شده نیست! یه ماده شیمیاییه!
   در ضمن بر فرض مثا اگر کارخانه ای با تولید آب بیشتر اشتغال زا هم باشد باید با دیده ی مثبت نگاه کرد
   موفق باشید

 3. سلام
  توجه داشته باشید کارخانه ای که مسول مالی اون کارخانه توضیح دادن بنظر میرسه کارخونه فولادسازی نباشه و نگارنده به این موضوع توجه نکرده ضمنا سیاست احداث کارخانه فولاد سازی در کشور تا کنون اشتباه بوده بحثهای توسعه هم اشتباه است. مشخصا کارخانجات فولادسازی باید در جنوب کشور و کنار دریا ایجاد شود با احداث خط لوله صلح هم این توجیه ارزش بیشتری پیدا کرده است.

 4. مالچ چیست؟

  مطلب ضمیمه برای سازمانهایی که دارای محوطه می باشند ارسال شده است تا با مالچ باشی هم در آب صرفه جویی کنند هم نیروی خدماتی کمتری به کار گرفته شود و هم محوطه زیباتر شود

  ارادتمند : چمانی

 5. با سلام واحترام خدمت همه دوستان ،
  واقعا نگاهمان به آب و سایر منابع تجدید ناپذیر می بایست فراتراز کارخانه
  و… باشد ، الگوی مصرف(صحیح) قاعده ای است که همه جزئیات آن روشن وواضح
  است ولی متاسفانه ما عادت کرده ایم با هیاهو وجنجال مسائل را بیان کنیم
  ،واقعیت این است که باید رفتار و الگوی مصرف درزمینه آب و سایر منابع
  درتمامی سطوح مورد بازنگری جدی قرار گیرد وپازل پیشرفت و توسعه بدون این
  بازنگری و تغییردررفتار (مصرف) کامل نخواهد شد .
  آموزش و فرهنگ سازی ،تبلیغات از یکطرف و شناسائی و معرفی موارد(بصورت
  کلی) پرمصرف به جامعه درکنار هشدارهای جدی موثر خواهد بود ،یادمان باشد
  روزگاری افریقا قاره سبز بوده ولی الان دیگر نیست وآیندگان بخاطر این
  کوتاهی مارا نخواهند بخشید .
  ارادتمند تمامی دوستان -مهرداد افشاری ۰۹۱۶۳۰۹۳۰۳۵

 6. با سلام

  اگر مسؤلان به هشدارها بذل توجه نداشته باشند، ودر عین حال از مردم انتظار صرفه جوئی داشته باشند، چه باید کرد؟ برا ی نمونه به اصراف کاری های شهرداری ها و در رأس آنها به شهرداری تهران اشاره می کنم. به مقدار آب زیر زمینی که شهردا ری تهران برای آبیاری چمن و گل های زینتی با عمر کوتاه در سرتاسر کلان شهر تهران و حتی در بیابان و در حاشیه بزرگراه ها از محل منابغ آبی این نسل و نسل های آتی روز و شب هدر می دهد، توجه کرده اید؟؟ به شستشوی آسفالت خیابان ها در طول سال حتی در زمستان و روزهای بارانی دقت کرده اید؟؟؟ چرا باید به جای درختکاری و آن هم از نوع کم آب که باعث تلطیف هوا می شود (مانند درختکاریهای بزگراه مدرس) به گلکاری های گران قیمت ، با عمر کوتاه ومصرف آب زیاد بپردازند؟ گلکاری و چمن کاری باید صرفاً در پارک هائی که محل استراحت و توقف نسبتاً بلند مدت شهروندان است !!

  آیا به حفر بی شمار وبی رویه چاه های عمیق خانمانسوز فکر کرده اید؟؟ هرچند که لازم است ما برای صرفه جوئی در مصرف آب به هم تذکر دهیم، ولی با بی انصافی های مورد اشاره در بالا که علی رغم تذ کرهای مکررگوش شنوا و پاسخگونیافته ایم چه باید کرد؟ خوشحال خواهم شد چنانچه راهنمائی کنید.

  با تشکر

  نیکوئی

 7. با سلام

  واقعیت قطعی و غیر قابل انکار مکان یابی نادرست و بدون در نظر گرفتن مزایای نسبی هر منطقه برای ایجاد صنایع به منظور استفاده حداکثری از منابع طبیعی و انسانی و زیرساخت های ضروری آن صنعت است. ایران به روایتی دارای دهمین رتبه جهانی در مقدار ذخیره سنگ آهن است ولی چه دلیلی عقل پسندی وجود دارد که کارخانه های فولاد کشور در مرکز کشور که از کمبود ذخایر آب رنج می برند احداث شود. یا چه مانعی وجود دارد که تمامی برنامه ها ی تولید فولاد در شهر های نزدیک خلیج فارس، با وجود ذخایر نامحدود آب، وجود زیرساخت ها حمل و نقل داخلی و خارجی، نزدیکی به منابع تولید انرژی و بسیار مزیت های دیگر اجرا گردد. متأسفانه بیشتر یافته های مطالعات مکان یابی طرح های صنعتی تحت تأثیر فشار های سیاسی و اجتماعی کمرنگ شده به منابع خدادادی کشور این می رود که می بینیم.

  طرح فولاد مبارکه از بندر عباس به اصفهان منتقل می شود. کشاورزان اصفهانی بدون مجوز از کانال آب رسانی فولاد مبارکه به منشاء سد زاینده رود برای کشت بادام درارتفاعات مشرف به کانال آب برداشت می کنند. همه ساله بر اثر شرایط خاص آب و هوایی محصول بادام سرما می زند. کشاورزان از کمک های بلاعوض بانک کشاورزی بهره مند می شوند. فولاد مبارکه در بهار هرسال به علت بی آبی نمی تواند به ظرفیت تولید برسد. کمک ها بانک کشاورزی از محل فروش منابع نفتی تأمین می شود. فولاد مبارکه در تابستان هم به علت کمبود برق و اولویت تأمین برق شهروندان به تولید نامی نمی رسد و این قصه در زمستان نیز به منظور اولویت تأمین گاز منازل هموطنان تکرار می شود. مبارکه با سوبسید انرژی و سنگ آهن و غیره به فعالیت ادامه داده طرح توسعه ایجاد می کند. منابع این سوبسید ها هم از محل فروش نفت حاصل می شود و تو خود حدیث مفصل بخوان از…

  علت الاعلل همه مصائب ضعف کارشناس و کارشناسی در تصمیمات توسعه ای در مقابل فشارهای سیاسی و اجتماعی خرد نگرو کوتاه مدت گراست.

  به امید روزی که پشت هر تصمیم توسعه ای فقط و فقط نظرات کارشناسانه قرارداشته باشد. نه به قول آن بنده خدا ” کارشناسان نظر خودشان را اعلام می کنند و ما هم کار خودمان را می کنیم”.

  شادکام باشید،

  باقری

 8. باسلام باور حقایق نزد بسیاری از ما فقط زمانی محقق می شود که درآن بغلطیم .دوستی می گفت درجمعی از لزوم صرفه جوئی آب می گفتم یکی از حاضرین گفت من که غمی ندارم در فومن خانه ای دارم به آنجا رسید که آب قطع شود می روم فومن !!!!
  در اداره آب به دنبال خرید انشعاب آب برای پروژه ساخت خانه شبانه روزی کودکان بی سرپرست هستم .به مسئول اداره توضیح دادم در این پروژه طرح بازیافت آب مصرفی آشپزخانه و حمام ها را هم داریم میشود کمی اطلاعات به ما بدهید با تعجب نگاهم کرد و گفت خانم چه حرفها می زنی حوصله داری . گفتم وجدان آدم روزی چند مرتبه له میشه وقتی آب نازنین شرب را با سیفون به فاضلاب سیاه می ریزه .گفت دوباره از لایه های زمین آب پاک خارج میشه .گفتم مسئولین باید طرح تشویقی بگذارند و مجتمع ها را موظف به جداسازی آبهای مصرفی در خانه بکنند .گفت زیادی حساس هستی . گفتم بچه های شبه خانواده ما به گل و گیاه علاقمند شده اند این طرح می تواند به ما کمک کند تا توجه آنها را به محیط زیست بیشتر جلب کنیم و نگران تامین آب آبیاری نشویم . گفت چقدر رمانتیک فکر می کنی . اینهاهم بزرگ میشن زیاد حرص نخور…

  فکر می کنم بیشتر ما حتی دیگر تا نوک بینی مان را هم نمی بینیم . . . . . .

 9. جامعه ما دچار مشکلات زیادی هست. نمیشه گفت همه این مشکلها مسببشان دولت است. قطعا بخش عظیمی از اونها رو خودمون سبب شدیم.
  ۶ ماهه به خونه جدید اسباب کشی کردیم. پائین تر از ساختمان در خیابان اختر شرقی یک بوشتان کوچک وجود دارد. یک بوستان کوچک و یک جای بازی واسه بچه ها روبری بوستان. هر دو طرف دور تا دورش فضای سبز و دار و درخت داره مامور شهرداری هم هر از گاهی دیدم میاد ابیاری و رسیدگی میکنه. از وقتی رفتیم اومدیم به این محل ۵ یا ۶ متر پائین تر از منهول آب شهرداری که برای ابیاری استفاده میشه یویه اب ترکیدگی داشته و همیشه نشتی اب داشته چندین بار با آب و فاضلاب کرج تماس گرفتیم جواب ندادن اخرش امروز موفق شدیم جواب بگیریم که اولا گفتن تو چهار ماه گذشته گزارشی مبنی بر نشت اب از منطقه شما نشده ثانیه به ما مربوط نیست مربوط به فضای سبز با شهرداری تماس بگیرین حالا خدا خیرش بده یه شماره مستقم داد زنگ زدیم به اون ساعت ۹ شب اومدن زنگ زدن به خونه که ما تو پارکیم هیچ مورد نشتی نداریم. گفتیم صبر کنید تا بیام نشون بدم دقیقا کجاست. دقیقا روبروی جایی که ایستاده بودن نشتی اب داشت که در بررسیهاشون منظور نکرده بودن. جالبه هر روز صبح مردم در اون بوستان حضور چند صد نفری دارن با فرزندانشون با والدینشون. دور تا دور اون بوستان مغازهبنگاه املاکی و هیئت عزاداری و رستوران و سوپر مارکت هست. ولی این مشکل حد اقل ۶ ماه پیش وجود داشته و از این همه ادمی که اونجا میان تفریح میکنن مامور شهرداری که تابستان هر روز ابیاری میکنه و مردمی که هر روز از اونجا رد میشن نمیگم مشکلی رو پیگیری نکردن در هر حال این مشکل تا امروز حل نشده.
  چند وقت پیش به همسایه ای که داشت تو خیابون ماشن و کوچه رو میشت عرض کردم” کمبود آب داریم اب رو هدر ندید.” با تبختر کامل در جواب فرمودند”من پولشو دارم پولشو میدم شما به فکر کمبودهای خودتون باشید.”
  احساس میکنی تو یک جامعه با بیشعوری استمراری داری زندگی میکنی

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X