۱۰ مثال عالی از بازی سازی (گیمیفیکیشن) در کسب و کار

گیمیفیکیشن (بازی سازی) از مدت ها قبل با ما همراه بوده است و از آنجا که تنوع در آن زیاد است می توان عملا آن را در هر کسب و کاری بکار برد. زیبایی بازی سازی در این است که می توان آن را برای اهداف مختلف استفاده کرد، از گیمیفیکیشن برای بازاریابی، ایجاد فرهنگ سازمانی، مدیریت پروژه، استخدام و حتی مراقبت از سلامت کارکنان استفاده کرد. در ادامه ی این مطلب ۱۰ نمونه ی عالی از بازی سازی در کسب و کار آمده است:

gamecification3

۱- ارتش آمریکا

اگر بخواهیم با یک مثال جالب استفاده از گیمیفیکیشن در عمل شروع کنیم، می توان از یکی از ابزار سربازگیری در ارتش آمریکا نام برد. وب سایت America’s Army  (http://www.americasarmy.com/) توسط ارتش آمریکا طراحی شده است تا از آن به عنوان یک ابزار سربازگیری استفاده شود. افرادی که علاقه مند هستند می توانند در این سایت عضو شوند، بازی رایگان آن را دانلود کنند و مهارت هایشان را در بازی استراتژیک چندنفره محک بزنند و ببینند آیا برای خدمت در ارتش آمریکا مناسب هستند یا نه.

فرد متقاضی ابتدا فرم آنلاین سایت را با اطلاعات واقعی تکمیل می کند و عضوی از مجموعه ی آنلاینی به نام “ارتش آنلاین (Online Army)” می شود. در طول بازی به افراد بااستعدادی که امتیازات خاصی بگیرند مدال افتخار داده می شود، چیزی مشابه آنچه در واقعیت در ارتش آمریکا اجرا می شود.

البته یک بازی مجازی فقط یک بازی است و با میدان جنگ واقعی کاملا متفاوت است. اما این گیمیفیکیشن دارای دو هدف است: اول اینکه یک ابزار بازاریابی برای تبلیغ ارتش آمریکا و تشویق افراد برای پیوستن به ارتش است و دوم اینکه تعداد سربازان جدید را افزایش می دهد.

۲- M&M’s Eye-Spy Pretzel

این یک نوع گیمیفیکیشن کلاسیک است. در سال ۲۰۱۳ M&M’s یک بازی بسیار موفق رو به عنوان بخشی از کمپین بازاریابی M&M’s pretzel ارائه کرد. یک بازی کم خرج و ساده که به سرعت بین مشتریان M&M’s طرفدار پیدا کرد. در این بازی صفحه ای پر از شکلات های M&M’s به کاربر نشان داده می شد که درون آن یک Pretzel (چوب شور) مخفی شده بود و فرد باید آن را پیدا می کرد.

 

این بازی برای M&M’s چه منافعی داشت؟ باعث افزایش رابطه ی عمیق مشتری با برند شد به طوریکه تعداد لایک های صفحه ی رسمی این برند در فیسبوک بعد از ارائه ی این بازی ۲۵۰۰۰ لایک افزایش پیدا کرد و همچنین باعث افزایش ۶۰۰۰ تایی به اشتراک گذاری صفحه و ۱۰۰۰۰ کامنت شد.

این بازی بخش بسیار کوچکی از یک کمپین بازاریابی بزرگ بود اما باعث شد با یک روش سرگرم کننده ی جدید افراد جدیدی جذب محصول جدید این شرکت شود و همچنین به طور موثر در تمام رسانه های اجتماعی صحبت از این بازی شد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۲۱ اصل روانشناسی فروش

۳- Autodesk

Autodesk (اتودسک) یک شرکت نرم افزاری معروف اس که به کاربران امکان استفاده آزمایشی از محصولاتش را می دهد. اتودسک بازی Undiscovered Territory برای کاربرانی که محصولات را به صورت آزمایشی استفاده می کنند ارائه می دهد. اینجا هدف اصلی این است که کاربر در دوره آزمایشی رایگان بیشتر از Autodesk 3ds Max استفاده کند تا احتمال خرید این نرم افزار توسط کاربر را افزایش دهد.

کاربران می توانند به حساب کاربری خود دسترسی داشته باشند و مراحلی از بازی را که گذرانده اند، رتبه ی خودشان بین سایر بازیکنان و امتیازاتی که کسب کرده اند را ببینند. این بازی موفقیت آمیز بود و باعث شده کاربران نسخه ی آزمایشی نرم افزار را ۱۰% بیشتر دانلود کنند و ۴۰% از آن بیشتر استفاده کنند.

۴- NikeFule

نایکی کمپین NikeFuel را راه اندازی کرد که بخشی از مجموعه ی عظیم Nike+  بود در NikeFuel کاربران بر سر میزان فعالیت فیزیکی روزانه با هم رقابت می کنند. برنامه ای که روی گوشی هوشمند کاربران نصب شده است اطلاعات فعالیت های فیزیکی را ثبت و گزارش می کند.

وقتی کاربر به سطوح بالاتر می رسد جوایزی برای او در نظر گرفته شده است. این کار هم باعث افزایش فعالیت های ورزشی می شود و هم باعث می شود نایکی بیشتر در شبکه های اجتماعی دیده شود و در نتیجه انگیزه ی زیادی برای مشتریان نایکی فراهم می کند.

۵- Bluewolf

در سال ۲۰۱۲ Bluwolf یک برنامه با نام Going Social برای کارکنان داخلی خود ساخت که داخل آن از گیمیفیکیشن نیز استفاده شده بود. Bluewolf تصمیم داشت گیمیفیکیشن را با هدف ترویج همکاری وارد فعالیت های مختلف کارکنانش کند و این کار را از طریق وارد کردن رفتار اجتماعی در استراتژی کسب و کار انجام داد.

ابتدا این شرکت با تحقیق و ارزیابی سطح شبکه سازی داخلی خودش را سنجید. وقتی طراحان بازی نیازهای کارکنان را شناسایی کردند، توانستند پروفایل های گروهی قابل اشتراک گذاری بسازند. شرکت کارکنانش را ترغیب می کرد تا دانش و اطلاعات خود را از طریق بازی Bunchball به اشتراک بگذارند. برای واحد فروش یک برنامه با نام Nitro داشت که در صورت همکاری به آنها امتیاز داده می شد. همچنین کارکنانی که محتوای تولیدی را در لینکدین و توییترشان منتشر می کردند یا در وبلاگ شرکت مطلبی درج می کردند امتیاز می گرفتند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  چرا گیمیفیکیشن مفید واقع می شود – بررسی نمونه های موفق

نتیجه ی ان کار بهبود ارتباطات داخلی و کارایی کارکنان بود.

۶- Engine Yard (https://www.engineyard.com/)

Engine Yard  پلتفرمی معروف برای توسعه ی نرم افزار است. این شرکت با استفاده از المان های بازی سازی مثل مدال ها و سایر بازی ها مشارکت کاربران را افزایش داد. با افزایش مشارکت و کمک کردن مشتریان به یکدیگر فشار کاری واحد پشتیبانی کاهش یافت.

۷- Keas  (http://keas.com/)

Keas یک برنامه سلامت کارکنان است که بسیاری از سازمان ها برای کاهش هزینه های بیمه ی درمانی و کاهش هزینه های مربوط به اتفاقاتی مثل مرخصی به علت بیماری از آن استفاده می کنند. کارکنان وارد حساب کاربری خود می شوند و با انجام وظایف و کمک به همکارانشان امتیاز می گیرند.

۸- ChoreWars (http://www.chorewars.com/)

ChoreWars حتی اگر بچه گانه بنظر برسد یک ابزار عالی برای افزایش انگیزش در محل کار است، خصوصا برای انجام وظایف خسته کننده. با کمک این ابزار می توانید وظایف روزمره را به یک رقابت هیجان انگیز تبدیل کنید.

۹- Starbucks – My Startbucks Rewards http://www.starbucks.com/card/rewards)

استارباکس در توجه به وفاداری و تعهد کارکنان و مشتری شناخته شده است. My Startbucks Rewards نمونه ای از این موضوع است. مشتری بعد از ثبت نام برای هر خرید یک ستاره می گیرد که بعدا می تواند با آنها نوشیدنی رایگان بگیرد. این بازی ۳ مرحله دارد که با توجه به میزان وفاداری می تواند آنها را پشت سر بگذارد. یک بازی ساده همراه با جایزه که ابزاری عالی برای بازاریابی است.

۱۰- ۴Food (http://4food.com/)

وب سایت این شرکت شبیه یک بازی سرگرم کننده است. می توانید ببینید که ارزش های شرکت به صورت مدال هایی ارائه شده است، می توانید همبرگر بسازید و… تجربه ی مشتری که هیچوقت فراموش نخواهد شد.

گیمیفیکیشن در این شرکت به منظور ترغیب مشتریان و کمک به آنها برای درک ارزش های شرکت و نشان دادن تعهد شرکت برای ارائه ی غذای با کیفیت بکار می رود. همچنین چندین موسسه ی خیریه را نیز حمایت می کند.

همانطور که می بینید می توان از گیمیفیکیشن با اهداف متفاوتی استفاده کرد که اگر به درستی بکار رود می تواند کارایی و اعتبار برند را افزایش دهد و باعث شود یک برند در رسانه های اجتماعی معروف شود.

منبع  | ترجمه و نشر از مدیران ایران 

 

 

۰ پاسخ به "۱۰ مثال عالی از بازی سازی (گیمیفیکیشن) در کسب و کار"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X