۵ ابزار سخنرانی خلاق در ارائه مطالب

مهم ترین مشارکت شما در سخنرانی تان یا پیشنهادی که ارائه می کنید، بینش خلاق شما در مورد موضوع اشت. شما فردی حرفه ای هستید که سخنرانی را ارائه می دهد. لذا احساس نکنید نیازمند بوق و کرنا هستید. مخاطبان خود را نسبت به نظریه تان از طریق اعتبار و آمادگی کافی که دارید  و نه با سرگرم کردن آن ها متقاعد می سازید.

سخنرانی خلاق
سخنرانی خلاق

وقتی محتوای مورد نظر را در دست دارید، آمادگی آن را دارید که به فکر راه های خلاقی برای عرضه ی نکات مهم خود باشید. خود را به ۵ شیوه عمده ی استفاده از خلاقیت محدود کنید تا اظهارات خود را جذاب تر و شفاف تر سازید:

  1. منابع موثق خود را ذکر کنید.
  2. واقعیات مفید و مرتبط را برای اثبات نظر خود ارائه کنید.
  3. از تصاویر برای نشان دادن مقاصد خود استفاده کنید.
  4. قیاس هایی را مطرح سازید که منظور شما را واضح و به یاد ماندنی کند.
  5. داستان هایی مرتبط در مورد افراد یا تجارت ها بیان کنید.

۵ تکنیک بالا را با احتیاط به کار گیرید و از آن ها بیش از حد استفاده نکنید. مثلا استفاده از یک داستان نسبتا طولانی کفایت می کند. همچنین  اگز شما ۳ جدول آماری موثر در اختیار دارید، از وسوسه افزودن ۱۰ جدول دیگر خودداری کنید.

هریک از این تکنیک ها به سرعت کهنه می شوند ؛ مخاطبان تنوع را دوست دارند.

زمانی که چگونگی عرضه ی مطالب مهم مطرح می شود به یاد داشته باشید که یک سخنرانی خوب بدون جلب توجه خلاق است. تکنیک های بالا راه هایی بی سر و صدا برای افزودن قدرت خلاق به سخنرانی تان است، به شرط اینکه از هیچ یک بیش از حد استفاده نکنید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۷ کلید مدیریت افرادی که نمی توانید کار آنها را انجام دهید

هیچ گاه از خلاقیت برای ضایع کردن یک سخنرانی یا پوشاندن  فقدان محتوی استفده نکنید. از به کار گیری ژست هایی که بسیاری از مربیان سخنرانی پیشنهاد می کنند خودداری ورزید. تصور نکنید باید شوخی را در سخنرانی خود بگنجانید، مگر اینکه شما ذاتا شوخ طبع هستید و شوخی شما به شکل آشکاری به موضوع ارتباط داشته باشد و این شوخی باعث رنجش هیچ کس نشود.

این ها محدودیت های بزرگی هستند، لذا معمولا استفاده از شوخی مناسب نیست. همچنین از به کار گیری تر دستی های تئاتری خودداری ورزید. شما بازیگری آموزش دیده نیستید، اکثر ژست هایی که در کتاب ها برای چاشنی بخشیدن به سخنرانی ها از آن ها یاد می شود ناموفق است و در نتیجه فردی به نظر می رسید که برای سرگرم کردن مردم به شدت تلاش میکنید.

منبع : مدیران ایران

۰ پاسخ به "۵ ابزار سخنرانی خلاق در ارائه مطالب"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X