آشنایی بیشتر با DISC


معرفی ابزار DISC

شناخت رفتار و تحلیل آن ، اولین قدم جهت شناخت خود و شناخت دیگران می باشد ، اگر بدنبال بهبود ارتباطات میان فردی در سازمان می باشیم. می بایست به افراد کمک کنیم که خود را بشناسند و تعریف درستی از ویژگی های رفتاری خود داشته باشند ، نقاط قوت و قابل بهبود خود را در حوزه رفتار بدانند و در ارتباط با دیگران توان این را داشته باشند که ویژگی های رفتاری مخاطب را شناخته و دلایل رفتار دیگران را درک نمایند و بتوانند مدل رفتاری خود را با دیگران تطبیق دهند، این فرایند جزء پیچیده ترین و سخت ترین قسمت ارتباط است و دلیل آن پیچیده بودن انسان است.

بیشتر بخوانید ...


راهنمای آزمون + نمونه جواب
ابزار DISC که از طریق پرسشنامه ۳۰ سئوالی، مدل رفتاری ما را مشخص می کند ابزاری است جهانی و عمومی و رفتار ما را بدون در نظر گرفتن سن ، جنسیت ، کشور ، فرهنگ ، صنعت ، سازمان و جایگاه شغلی توصیف می کند.
مدل رفتاری DISC استاندارد یا زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش بینی رفتارهایی که به طور معمول از آنها مشاهده می شود. این مدل برای اولین بار در سال ۱۹۲۸ میلادی توسط دکتر ویلیام مولتون مارستون معرفی شد. او اعتقاد داشت که همواره چهار سبک رفتاری وجود دارد که می توان افراد را بر اساس آن طبقه بندی نمود. بنابراین با شناخت سبک غالب رفتاری طرف مقابل و سازگاری رفتارمان با تمایلات او، می توانیم در بیشتر ارتباطاتی که برقرار می کنیم موفق باشیم.
 

 نمونه گزارش نهایی آزمون دیسک را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

بیشتر بخوانید ...


دیسک زبان رفتار قابل‌ مشاهده افراد است
الگوی رفتاری یک فرد، اطلاعات زیادی درباره‌ي چگونگی ایجاد انگیزه در ایشان، محیط مورد علاقه فرد، بزرگ‌ترین ترس‌هایش و اینکه چگونه با دیگران صحبت می کنند و مایلند دیگران چگونه با آنان صحبت کنند، به ما می‌دهد.

اگر ساعتی را صرف «تماشای مردم» و مشاهده رفتار آن‌ها در موقعیت‌های مختلف کنید، شیوه‌ی رفتاری آن‌ها را در عمل درک خواهید کرد.  

بیشتر بخوانید ...


تعریف رفتار در الگوی رفتاری DISC

در مدل رفتاری DISC ، رفتار عبارت است از عمل و عکس العمل های قابل مشاهده از یک فرد در موقعیت ها و شرایط متفاوت که در این مدل به چهار نوع مجزا تقسیم بندی می شود. همه افراد به نسبت‌های متفاوتی از همه این تمایلات رفتاری برخوردار هستند، اما همواره میزان یک یا دو تمایل رفتاری در آنها بیشتر است که به آنها "سبک های غالب رفتاری" گفته می شود.

با تمرین و توجه به زبان بدن، کلمات و جملات فرد، تا حدودی می توان مدل رفتاری افراد را حدس زد. ولی شناخت دقیق مدل رفتاری افراد نیاز به استفاده از ابزار سنجش DISC (آزمون دیسک) دارد.

بیشتر بخوانید ...


چرا آگاهی از نوع شخصیت و رفتار افراد اهمیت دارند؟

     شناخت تیپ  شخصیتی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با دیگران بهتر سخن بگویید.

     شناخت تیپ  شخصیتی به شما کمک می‌کند کشمکش‌هایتان را فیصله دهید و یا از آن‌ها پیش‌گیری کنید.

     شناخت تیپ  شخصیتی به شما کمک می‌کند تا تفاوت‌های دیگران را بهتر درک کنید

     شناخت تیپ  شخصیتی کمک می‌کند مقبول باشید و بر دیگران تأثیر مثبت داشته باشید


کاربردی های DISC

 DISC محبوب ترین ابزار ارزیابی رفتار در جهان شناخته شده است چون کاربردهای فراوانی دارد. همه دنیا از DISC به عنوان ابزار دستیابی به اهداف توسعه و سبک رهبری ، آموزش ارتباطات ، تشکیل تیم های کاری ، فروش موثر ، استخدام ( ابزار مکمل )، خدمات پس از فروش ، مربیگری ، تغییرات سازمانی ، مدیریت زمان و توسعه فردی استفاده می کنند. سالانه بیش از یک میلیون نفر خود را با این ابزار برای بهبود و توسعه رفتارهای مطلوب ارزیابی می کنند و 75 درصد از شرکتهای فورچون 500 این  مدل را برای افزایش بهره وری تیم های کاری خود و موارد ذیل استفاده کرده اند.

بیشتر بخوانید ...


+