اهداف توسعه پایدار

ده حقیقت در خصوص اهداف توسعه پایدار

اهداف توسعه پایدار چه هستند و چرا مهم می‌نمایند. برای درک این موضوع، رهبران جهان در سال جاری جلسات مختلفی داشته اند تا مفاد این اهداف را تعیین نمایند و مشخص کنند که بعد اهداف توسعه هزاره به دنبال چه می‌باشند.
اهداف توسعه پایدار هفده مورد می‌باشد که در ذیل آمده است:
۱. ریشه کن کردن فقر
۲. ریشه کن کردن گرسنگی
۳. سلامتی بدن
۴. آموزش و پرورش با کیفیت
۵. تساوی جنسیتی
۶. آب پاکیزه و نظافت
۷. انرژی پاک و ارزان
۸. رشد اقتصادی و داشتن شغلهای آبرومند
۹. صنایع، خلاقیت و زیرساخت ها
۱۰. کاهش عدم تساوی نژادی
۱۱. ساخت شهرها و جوامع پایدار
۱۲. مصرف و تولید مسوولانه
۱۳. فعالیت های زیست محیطی
۱۴. مراقبت از زندگی زیر آب ها
۱۵. مراقبت از زندگی بر خشکی ها
۱۶. ایجاد صلح و عدالت
۱۷. همکاری برای رسیدن به اهداف
در خصوص اهداف توسعه پایدار، ده مورد ذیل حائز اهمیت می‌باشد:
– اهداف توسعه پایدار در نشست ریو + بیست کشور دیگر در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت. این نشست، بزرگترین گردهمایی تاریخ سازمان ملل متحد بود که طی آن کشورهایی مانند کلمبیا و گواتمالا بر اساس اهداف توسعه هزاره سعی بر کاهش ۵۰ درصدی فقر تا سال ۲۰۱۵ نمودند. بر اساس تعریف فقر، هر کسی که دستمزدش کم تر از ۱.۲۵ دلار در روز باشد فقیر است. این دو کشور توانستند میزان فقر را به میزان ۵۰ درصد کاهش دهند. بر این اساس سازمان ها و شرکت ها می توانند فعالیت هایشان را با یکدیگر هماهنگ سازند و بودجه خود را اولیت‌دهی کنند.

– این اهداف جدید حاصل روندی سه ساله است که شامل ۸۳ نظرسنجی از ۷ میلیون نفر می‌باشد. این نظرسنجی بزرگ‌ ترین فعالیت اجتماعی از نوع خود در تاریخ سازمان ملل متحد می‌باشد.

– کشورهای مختلف با این فهرست هفده تایی موافقت کردند. برخی منتقدین اعتقاد دارند که این تعداد زیاد است و از لحاظ قانونی الزام آور نیست. یکی از اهداف توسعه پایدار حذف کاغذبازی و هزارتوی بوروکراسی اداری است.

– سازمان ملل متحد یک دستورکار ۳۵ صفحه ای آماده کرده است که در آن طرحی برای مردمان جهان، سیاره زمین و رشدوآبادانی دارد.

– جوامع آکادمیک و دانشگاهی، کارشناسان دولتی و محققین از این اهداف کاملا دفاع می‌کنند.

– همه با این اهداف موافق نیستند. بعنوان مثال سایت تحلیلی لنست(Lancet)، این اهداف را تخیلی و دور از واقعیت می‌داند که بر اساس خودشیفتگی دولتها تنظیم شده و سبب شکست دولتها و حکومت ها خواهد شد.

– اما این صحبتهای ممکن است درست نباشد. به هر حال در خصوص این اهداف تحقیقات مختلفی انجام شده و به اندازه کافی چکش‌کاری شده است. این اهداف مشروعیت قابل قبولی در میان ملت ها دارد که خود قدم مهمی‌ست.

– آنچه مهم است این است که چگونه مردم را ترغیب به این اهداف توسعه پایدار کنیم. اگر این اهداف را کسی نبیند، مسوولین نمی‌توانند توجه مورد نیاز به منظور ایجاد تحولات گسترده را کسب کنند. این موضوع مهمی‌ست چرا که تا به حال رسانه ها نتوانستند این موضوع را به اندازه کافی پوشش دهند.

– اگر چه اهداف هزاره بر کشورهای فقیر تمرکز داشتند، اما اهداف جدیدتر جهانی‌ترند. این رویکرد سنتی که کشورهای ثروتمند باید به کشورهای فقیر کمک کنند تغییر یافته است. امروزه اعتقاد براین است که فعالیت های کشورهای مدرن و پیشرفته سبب ناپایداری در جهان می‌گردد. اقداماتی از قبیل آلودگی محیط ‌زیست مانند اقیانوس ها و جنگل ها مثالهایی انگشت شمار در این خصوص می‌باشد.

– چه کشورهایی پیشگام در نیل به این اهداف هستند؟

هم اکنون کشور سوئد پیشگام است. نروز، دانمارک، فنلاند و سوییس در جایگاه های بعدی قرار دارند.

مترجم: محسن راعی – مدیران ایران
منبع: www.weforum.org

همچنین ببینید

نوآوری

نو آوری

نوآوری – Innovation بار دیگر نوآوری در فهرست یادآوری کارهای روزانه ی مدیران قرار گرفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.