نکاتی جهت ایجاد شخصیت رهبری

نکاتی جهت ایجاد شخصیت رهبری

 یک مدیر تازه وارد که در جلسه ی کارکنان شرکت کرده بود بعد از تمام شدن جلسه، رئیسش در خلوت به او گفت ” دیگه آن کار را  انجام نده” سرت را انداخته بودی پایین و دقت نمی کردی ” اما مدیر اصرار داشت که ” من داشتم گوش میدادم، کاملا حواسم بود، همه چی خوب بود” رئیسش ادامه داد که ” اما از نظر بقیه اینطوری بنظر نمیرسید، انگار تو جلسه نبودی، مثل یک رهبر نبودی” زبان بدن عامل مهمی است برای اینکه یک رهبر بنظر برسید.

نکاتی جهت ایجاد شخصیت رهبری
نکاتی جهت ایجاد شخصیت رهبری

سه نکته آموزشی برای تقویت شخصیت رهبری تان وجود دارد.

[vip-members]

 

اول، صاف بشینید، ازشما میخواهم که این کاررا الان انجام بدهید، روی یک صندلی بشینید، پاهایتان را روی هم بیندازید، آرنجهایتان را به پهلوهایتان بچسبانید. دستهایتان را در هم گره برنید و روی لباس هایتان قرار بدهید بعد کمی شانه هایتان را پایین بیاورید. حالا بگویید ” من مطمئن و قدرتمندم” تو این وضعیت، سوای حرفی که میزنید، اکثر افراد شما رو مطیع و ضعیف قضاوت میکنند.

به یاد داشته باشید که صاف بشینید. شانه هایتان را به  عقب بکشید، آرنجهایتان را از بدن دور کنید، پاهایتان را روی هم نیندازید، و پاهایتان را بطور استوار روی زمین قرار بدهید. اینکار فقط باعث تغییر برداشت مردم از شما نمیشود، بلکه احساسی که نسبت به خودتان دارید راهم تغییر میدهد. در واقع، یک مطالعه در دانشگاه ایالت اوهایو نشون داد که افرادی که صاف میشینند احتمال باور پذیری نظرات مثبتی درمورد ویژگی های شغلی که درموردش حرف میزنند توسط خودشان، بیشتر میشود. آنهایی که خودشان را خم میکنند احتمالش کمتراست که اظهارات خودشان را تایید کنند.

نکته ی دوم این است که ، فضای موردنظر برای خودتون را بگیرید. شخصیت رهبری بصورت غیرگفتاری در استفاده از ارتفاع در فضا نشون داده میشود.حقیقتا دو مدیر اجرایی را دیدم که همدیگررا برای بار اول میدیدند و قدشان یکی بود و دیدم که هر دو ناخودآگاه بدنشان را میکشیدند تا قدشان بلندتر بنظر برسد. اگر دور یک میز کنفرانس نشستید، بلند شوید وقتی حرف میزنید تا برای حداقل یک لحظه با تبدیل شدن به بلندترین فرد در اتاق، یه مقام فوری بدست بیاورید . اگر در اطراف حرکت کنید، فضای بیشتری که اشغال میکنید، به آن تاثیرگذاری اضافه میکند. و اگر نشسته هستید، هنوز هم میتوانید با پخش کردن چیزهایی که متعلق به شماست روی میز و گرفتن قلمروی بیشتر میتوانید قدرت خود را بروز بدهید.

در نهایت، ژستهای اطمینان را بکار ببرید، حرکات دستی که حرفهایتان را تکمیل میکند میتواند انرژی، هیجان و اشتیاق را زیاد کند، اما حرکات بیش از حد، خصوصا وقتی که دستها از شونه ها بالاتر برود، میتواند نشان ازاین باشدکه شما کنترلتان را از دست داده اید، کمتر قابل باور و قدرتمند هستید. نشان دادن اطمینان و قدرت بوسیله ی استفاده از حرکات کنترل شده و آرام، غالبا در سطح کمر، بدست میاید. وقتی میخواهید کنترل را بدست بگیرید کف دستها را به سمت پایین بگیرید. این مطلب را داشته باشید، در یک دقیقه دوباره می ایم پیشتان. احتمالا ژست مناره ی کلیسا را دیده اید (حالتی که نوک انگشتان دستها رو بهم میچسبانیم شبیه مناره ی کلیسا). یکی از علاقه مندیهای مدیران و سیاستمداران که احساس اطمینان را انتقال میدهد. همینطور، وقتی میخواهید روی یک نکته ی کلیدی تاکید کنید این ژست میتواند خیلی مفید باشد ، اما اگر ازاین ژست استفاده میکنید خیلی کم اینکار را انجام بدهید. رهبرانی که خیلی از این ژست استفاده میکنند دورو و متظاهر بنظر میرسند. دور کردن دست و بازوهایتانن از جلوی بالا تنه اتان راه دیگری برای نشان دادن سطح بالایی از اطمینان، امنیت و اعتماد است.

هر چه بیشتر بدنتان را بپوشانید با دستهای در هم گره شده یا جمع شده، بنظر میرسد که بیشتر به دفاع یا محافظت از خودتون نیاز دارید. دفعه ی بعدی که میخواهید در یک جلسه شرکت کنید، درمورد اینکه زبان بدنتان درموردشخصیت رهبریتان چه میگوید، کنجکاو بشوید. از خودتان بپرسید “آیا شبیه به یک رهبر هستم؟” بعد در خودتان کمی تغییر ایجاد کنید. مثلا کمی صافتر بشینید، فضای بیشتری را بگیرید، حرکاتتان را تعدیل کنید و بگذارید زبان بدنتان یک دارایی ارزشمند رهبری بشود.

مدیران ایران

نکاتی جهت ایجاد شخصیت رهبری

چطور همچون یک رهبر فکر کنیم؟

آیا می‌توانید نیازهای افراد را قبل از اینکه درخواست کنند پیش‌بینی کنید؟

آیا می‌توانید آنچه ۵ سال آینده در صنعتتان رخ می‌دهد را پیش‌بینی کنید؟

آیا شما رهبر خوبی هستید ؟

آیا از اینکه شرکتتان در مسیر درست به‌پیش می­رود اطمینان دارید ؟

بسیاری از افراد صبر می‌کنند تا به آن‌ها گفته شود در شغل خود چه‌کار کنند. اینکه صبر کنید و بعد از درخواست مدیران ، همکاران یا مشتری کاری انجام بدهید ، شما رو ارزشمند نمی‌کند ، چرا که فقط کاری را انجام داده‌اید که از شما توقع می‌رفت که انجامش بدهید.

[/vip-members]

همچنین ببینید

هفت مهارت رهبری

هفت مهارت رهبری

هفت مهارت رهبری که اغلب مدیران فاقد آن هستند نشریه فوربس در یکی از شماره‎های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *