بررسی اوضاع اقتصاد آمریکا ، «همین آمریکای لعنتی!»

اقتصاد آمریکا در سال 2017یکی از شاخص‌های اقتصادی جالب‌توجه و پرمعنا «میانگین حقوق ساعتی» است. در طول دهه‌های اخیر این شاخص در آمریکا همواره صعودی بوده است و اکنون به مرز ۲۸ دلار رسیده است. یعنی به طور میانگین هر آمریکایی به ازای هر ساعت کار ۲۸ دلار حقوق می‌گیرد. ذهن کنجکاو با شنیدن این عدد بی‌درنگ به ضرب و تقسیم و مقایسه می‌پردازد:

هر آمریکایی بابت هشت ساعت کار روزانه به طور میانگین ۲۲۴ دلار حقوق می‌گیرد. با دلار ۱۳ هزار تومانی که حساب کنیم، هر آمریکایی در یک روز ۲.۹۱۲.۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرد، یعنی یک کارمندِ «متوسطِ» آمریکایی با یک روز کار کردن، اندازۀ یک ماه یک کارمند نسبتاً بلندپایه و «خوش‌حقوقِ» ایرانی دستمزد می‌گیرد!!

اگر هم با نرخ دلارِ افسانه‌ایِ ۴.۲۰۰ تومانی حساب کنیم، هر آمریکایی در هر روز کاری ۹۴۰.۰۰۰ تومان درآمد دارد، که این هم با حداقلِ حقوق ماهانۀ کارگران در ایران (۱.۱۱۴.۰۰۰ تومان) فاصلۀ چندانی ندارد!!!!

دلیل این‌که بر نرخ «میانگین حقوق ساعتی» تأکید می‌کنم این است که به واقعیت‌های توزیعیِ ثروت نزدیک‌تر است و مبنای محاسبۀ آن حقوقی است فرد به طور عینی دریافت می‌کند.جلوتر در مورد شاخص های اقتصاد آمریکا بیشتر صحبت میکنیم.

البته نیاز به توضیح نیست که این میزان حقوق در آمریکا بسیار متنوع و متفاوت است: هم‌اکنون در آمریکا کسی که در بخش آی.تی کار می‌کند به طور میانگین ساعتی حدود ۴۰ دلار می‌گیرد، اما کارمند بخش خرده‌فروشی ساعتی حدود ۱۹ دلار می‌گیرد.

میانگین حقوق ساعتی در آمریکا در سال ۲۰۰۸ بین ۲۱ تا ۲۲ دلار بود. حالا اگر بخواهیم درآمد ساعتی را بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ مقایسه کنیم، افزایشی ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد. پس، درآمد ساعتی هر آمریکایی، در ده سال اخیر ۲۸ درصد افزایش یافته است. حال باید به سراغ نرخ‌های دیگر هم رفت تا معنای این اعداد را بهتر فهمید؛ پیش از همه «نرخ تورم».

نرخ تورم ده‌سالۀ آمریکا: ۲۰۰۸ (۰.۱%)، ۲۰۰۹ (۲.۷%)، ۲۰۱۰ (۱.۵%)، ۲۰۱۱ (۳%)، ۲۰۱۲ (۱.۷%)، ۲۰۱۳ (۱.۵%)، ۲۰۱۴ (۰.۸%)، ۲۰۱۵ (۰.۷%)، ۲۰۱۶ (۲.۱%)، ۲۰۱۷ (۲.۱%) و ۲۰۱۸ (۲.۹%).

جمع حسابی این رقم‌ها ۱۹ درصد است و حالا می‌توان این ۱۹ درصد تورم را کنار آن ۲۸ درصد افزایش حقوق ساعتی گذاشت. اما نرخ دیگری هم هست که می‌توان کنار این نرخ در نظر گرفت تا بتوان هم وضعیت اقتصادی فرد را فهمید و هم وضعیت کلی اقتصاد را، و آن «نرخ بی‌کاری» است. حالا نرخ بی‌کاری در آمریکا را در ده سال گذشته مرور می‌کنیم:

نرخ بی‌کاری از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به ترتیب: ۵.۸ درصد / ۹.۳ / ۹.۶ / ۸.۹ / ۸.۱ / ۷.۴ / ۶.۲ / ۵.۳ / ۴.۹ و در ۲۰۱۸ تاکنون ۳.۹ درصد.

اقتصاد آمریکا

چنان‌که می‌بینیم نرخ بی‌کاری آمریکا در این روزها به ۳.۹ درصد رسیده که پایین‌ترین نرخ بی‌کاری در نیم‌قرن اخیر است! بنابراین، در حالی که افراد بسیار بیش‌تری در ده سال اخیر وارد بازار کار آمریکا شده‌اند، در عین حال دستمزد ساعتی افزایش یافته است.

آخرین آماری که بررسی می‌کنیم، نرخ رشد اقتصادی است. نرخ رشد اقتصادی آمریکا در ده سال اخیر را مرور کنیم. نرخ رشد آمریکا از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به ترتیب: ۰.۳- / ۲.۸- / ۲.۵+ / ۱.۶+ / ۲.۲+ / ۱.۷+ / ۲.۶+ / ۲.۹+ / ۱.۵+ / ۲.۳+ و در نهایت در سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴.۱+

رشد اقتصادی آمریکا امسال تاکنون به ۴.۱ درصد رسیده که این نرخ نیز از سال ۲۰۰۰ بی‌سابقه بوده است. این روزها حال اقتصاد آمریکا خوب است. افزایش حقوق، پایین آمدن نرخ بی‌کاری، و افزایش رشد اقتصاد. چند روز پیش مطلبی نوشتم در این باره که سیاست‌های ترامپ در کوتاه‌مدت می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد و همین نیز رفتار رأی دهندگان آمریکایی را رقم خواهد زد. به گمانم این آمار این ادعا را تا حدی تأیید می‌کند. برای مشاهده این مطلب اینجا کلیک کنید.

در این اثنا که به آمریکا ناسزا می‌گوییم و طبق آنچه این روزها مد شده به «نئولیبرالیسمِ وحشی و بی‌پدرمادر» می‌تازیم، بد نیست به نرخ‌ها هم نیم‌نگاهی داشته باشیم. هرگز مدافع آمریکا و نظام اقتصادی آن نیستم، اما باید به واقعیت آمریکا نگاه کنیم تا رابطۀ اندیشه‌مان با واقعیت قطع نشود.

۱۰۰ سال پیش لنین با تعبیر «اشرافیت کارگری» مؤفقیت کاپیتالیسم را توجیه می‌کرد. اقتصاد آمریکا نیرومندترین فرهنگ مدرن را پرورانده است و برای شناخت آن به تلسکوپ‌های نظری پیچیده‌ای نیاز است، وگرنه ما نیز مانند لنین‌ها می‌آییم و می‌رویم و نظام آمریکایی سر جایش می‌ماند.

میانگین درآمد ساعتی و هفته‌ای در آمریکا، به تفکیک مشاغل، برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸:

اقتصاد آمریکا در سال 2018

و برای مشاهده جدول نرخ تورم آمریکا از سال ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۸ اینجا کلیک کنید.

نویسنده : مهدی تدینی

کانال تلگرام مهدی تدینی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.