آنچه از شکست کامل اپل III می توانید بیاموزید.

آنچه از شکست کامل اپل III می توانید بیاموزید

زمانی که اتفاقات بدی برای محصولات خوب پیش می آید 

اپل III

بیل پولاک داستان تهیه اپل III، یک قصه هشیارانه از آرمانهای مدیریت است – نظیر ارزش کار کردن در تیمها و اهمیت کار کردن براساس یک موعد مقرر بلند پروازانه – که می تواند ثابت شود که در زندگی واقعی مخرب است. اپل III، پس از دو سال کار که برای تهیه آن صرف شد، در ۱۹ می سال ۱۹۸۰ در خلال کنفرانس ملی کامپیوتر(ان سی سی) در آناهایم؟ کالیفرنیا معرفی شد. باتوجه به استعداد اپل برای نمایشهای باشکوه، این شرکت، دیزنی لند را به مدت پنج ساعت در آن شب به مبلغ ۴۲٫۰۰۰ دلار اجاره کرده و به طور تخمینی هفت هزار نفر از حضار ان سی سی را با اتوبوس های دو طبقه انگلیسی به آنجا منتقل کرد.

اپل به اپل III مباهات می کرد، زیرا این محصول معرف بسیاری از اولین های شرکت بود. از همه بهتر، این اولین تلاش شرکت در ساختن یک کامپیوتر تجاری پرقدرت بود. این محصول، همچنین اولین فاصله گیری عمده شرکت از معماری اپل II که آزمایش خود را به خوبی پس داده بود، به حساب می آمد. این، اولین شکست حقیقی شرکت را نیز به اثبات می رساند. متأسفانه، اپل به جای درس گرفتن از این تجربه، بسیاری از همان اشتباهاتی را که در مورد لیزا و مک” مرتکب شده بود، تکرار کرد.

اپل III در دو پیکربندی متفاوت به قیمتهای از ۴۳۴۰ دلار تا ۷۸۰۰ دلار فروخته شد. در قلب هر یک از آنها، یک ریز پردازشگر قرار داشت که با سرعت دوبرابر اپل II کار می کرد. بر روی کاغذ، تمام مشخصات آن کاملا تأثیرگذار بود، اما در عمل ثابت شد که پیاده سازی آنها یک تجربه تحقیر کننده برای اپل بود.

اپل در اصل قول داده بود که اپل III را در ماه جولای تحویل دهد، اما مسائل تولید، محصول را در سرتاسر تابستان و در پاییز مختل کرده بود. برخلاف اپل و اپل II که اساسا کار یک نفر به نام استیو و ژنیاک بود، اپل III به وسیله کمیته ای به ریاست استیو جابز طراحی شده بود، فردی که امروز یک چیز تقاضا می کرد و فردا چیزی مخالف آن می خواست. تأخیرات در حمل و ارسال، به اولین عرضه عمومی سهام اپل در ماه دسامبر لطمه وارد ساخت، بنابراین مدیران هشدارهای جدی مهندسانی را که می دانستند چنانچه اپل III را قبل از موعدش، بیرون دهند چه روی می دهد، نادیده گرفتند. به مجرد آنکه توزیع تدریجی واحدهای محصول در اواخر ماه نوامبر آغاز شد، بدترین ترسها و دغدغه های مهندسان به وقوع پیوست .

در دهم فوریه سال ۱۹۸۱، اپل اعلام کرد که اپل III دیگر دارای ویژگی های ساعت و تقویم توکار نخواهد بود، زیرا تراشه ساعت نشنال سمی کانداکتور با مشخصات اپل تطبیق نمی کرد. اینکه چگونه این قطعات معیوب وارد یک محصول در حال ارسال شده بودند، موضوعی بود که احدی دوست نداشت درباره آن صحبت کند. اپل قیمت اپل III را به ۴۱۹۰ دلار کاهش داد و به هر کسی که آن را تا آن زمان خریده بود، مبلغ ۵۰ دلار مسترد کرد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  چهار روش موفقیت آمیز جهت شکست در تصمیمات استراتژیک!

هنگامی که ارسال اولین حجم محموله ها در ماه مارس ۱۹۸۱ آغاز شد، معلوم شد که حذف تراشه ساعت فقط مشتی از خروار بود. تقریبا ۲۰ درصد از تمام اپل IIIها به هنگام تحویل از کار افتاده بودند، در درجه اول به این دلیل که تراشه ها در هنگام حمل، از پایه گیرهای شل جدا شده بودند. آن تعدادی هم که در ابتدا کار می کردند، به لطف اصرار جابز مبنی بر اینکه اپل III دستگاه خنک کننده نداشته باشد، اغلب پس از استفاده جزئی از کار افتادند(همان تقاضایی که در هنگام طراحی مک دوباره مطرح کرد). استدلال او این بود که شاسی آلومینیومی داخلی، علاوه بر کاهش تداخل فرکانس رادیویی، حرارت را هدایت می کند و اجزای ظریف را خنک نگه می دارد. او در اشتباه بود.اپل III

علت تشدید یافتن مسئله این بود که جایز اندازه و شکل این جعبه را بدون توجه به درخواست های مهندسان برق تعیین کرده بود: مهندسانی که بعدا ناچار شدند بردها را در فضاهای کوچک بچیانند، بی آنکه هیچ وسیله خنک کننده ای در کار باشد و یا اگر هم باشد خیلی کوچک بود. وقتی کامپیوترها شروع به کار می کردند تراشه های آن داغ می شدند، اندکی انبساط پیدا می کردند و به آهستگی از پایه گیرهایشان جدا می شدند و در این نقطه بود که کامپیوترها به سادگی از کار می افتادند. راه حل ایل این بود که توصیه می کرد جلوی کامپیوتر را پانزده سانت از روی میز بلند کنند، و بعد بگذارند که بیفتد، با این امید که تراشه ها دوباره به جای اول خود بازگردند!

مشکلات مربوط به تراشه های شل، با کابلهای کوتاه بین اجزای داخلی و اتصالات بدون طلا که دچار فرسایش می شدند، حادتر شد. اپل برای حفظ اعتبار خود، مشکل را قبول نکرد؛ در ۱۵ آوریل سال ۱۹۸۱، مایک مار کولا رئیس و مدیر ارشد اجرایی در مصاحبه ای با وال استریت جورنال اعتراف کرد که برای من عین بی صداقتی است که اینجا بنشینم و بگویم که اپل عالی است.» اپل یک سیاست تعمیر سخاوتمندانه وضع کرد که به موجب آن بی آنکه سؤالی شود، ایلهای III جدید را در محل با اپلهای معیوب تعویض می کرد. در برابر نگرانی همگان، نوع تعویض شده نیز غالبا خراب از کار درآمد.

در نهم نوامبر، اپل ورود یک اپل III تجدیدنظر شده را اعلام کرد که قیمت پایه أن ۳۴۹۵ دلار بود. شرکت قاطعانه ادعا می کرد که مشکلات اولیه با نقائص در مراحل ساخت و رویه های کنترل کیفیت مرتبط بود و نه طراحی زیربنایی کامپیوتر. مع الوصف، اپل III جدید دارای پایه گیرهای متفاوت، نرم افزار روزآمدشده، افزایش حافظه تا ۲۵۶k ، و یک گرداننده دیسک سخت ۵ مگابایتی اختیاری بود. بر پایه سازوکار سی گیت اس تی ۵۰۶، پروفایل : ۳۴۹۵ دلاری یک افزوده مهم به سیستم بود زیرا تا آن زمان آی بی ام هنوز برای کامپیوترهای شخصی خود یک گرداننده سخت را که در همان ماه اوت معرفی شد، عرضه نکرده بود. از ۷۲۰۰ ایل III فروخته شده اولیه، زمانی که نوع جدید آن در اواسط ماه دسامبر عرضه شد، ۲۰۰۰ دستگاه مجانا تعویض گردید حتی پس از انجام تجدیدنظر در اپل III، میزان فروش همچنان ناامید کننده بود. تحلیل گران برآورد می کنند که اپل بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ واحد در هر ماه به فروش رساند، معادل یک دهم نرخ فروش اپل II قابل احترام، بنا به گفته اینفوکورب ، یک شرکت تحقیقاتی مستقر در سانتا کلارا”، اپل III پایگاه راه اندازی شده ای معادل با فقط ۷۵۰۰۰ دستگاه تا دسامبر ۱۹۸۳ داشت که قابل مقایسه با پایگاه ۱/ ۳ میلیونی اپل ll نبود. خریداران بالقوه به دلیل تبلیغات بد و نیز فقدان نرم افزار مفیدی که از سیستم عامل پیچیده منحصر به فرد اپل III بهره گیرد، از آن روی گردان شدند. کارشناسان صنعت بدون لاپوشانی، از سیستم عامل آن به عنوان علائم اولیه خطر اس اواس”، یاد می کردند، گرچه اپل لقب آوانگاری «اپل ساوس» را ترجیح می دهد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا سیستم همکاری در فروش چیست؟

در آخرین تلاش مذبوحانه برای زنده نگه داشتن محصول، شرکت در دسامبر ۱۹۸۳، اپل III پلاس را به قیمت ۲۹۹۵ دلار جایگزین اپل III کرد. این مدل جدید علاوه بر قیمت پایین تر، با رم ۲۵۶K، یک ساعت توکار که واقعا کار می کرد، یک برد منطقی جدید، نسخه ۱/ ۳ او اس، دربهای جانبی بهبودیافته با اتصال دهنده ۲۵ دسی بل) و با یک قاب شکاف اصلاح شده برای نصب راحت تر کارت استاندارد شده بود. اما این یک مورد کلاسیک از قضیه نوشدارو پس از مرگ سهراب بود گرچه اپل III پلاس به تقویت پایگاه راه اندازی شده کمک رساند و طبق برآورد آن را به ۱۲۰٬۰۰۰ واحد رساند، اپل در ۲۴ آوریل ۱۹۸۴، به ناگهان خط تولید را متوقف کرد. دیوید فرادین مدیر واحد تجاری اپل III طی یادداشتی خطاب به کارکنان خود نوشت، «با وجود آنکه اپل III یک کامپیوتر تجاری عالی است، مدیران تولید اپل به طور کلی پذیرفته اند که اپل با توسعه خانواده های محصول اپل III و اپل ۳۲ (لیزا و مک)، و با تمرکز بر توسعه آتی، تلاشهای بازاریابی و فروش بر روی این محصولات، به بهترین وجه می تواند نیازهای آتی مشتریان تجاری مان را برآورده سازد. بنابراین ما تصمیم گرفته ایم که برای خط محصول اپل III، تلاشهای بیشتری در زمینه توسعه محصول نباید صورت گیرد و این دستور بلافاصله قابل اجراست. در سپتامبر سال ۱۹۸۵، اپل بی سروصدا پس از آنکه بیش از ۶۰ میلیون دلار روی اپل III زیان دید، این خط محصول را کنار گذاشت.

رندی ویگینتون ۲ فرد شماره شش اپل گفت: «پل III مثل کار خلافی بود که گروهی آدم مست و لاابالی در خلال میگساری جمعی مرتکب شده باشند و بعدا که عواقب بد آن کار خلاف روشن شد و به دردسر افتادند، قضیه «کی بود، کی بود، من نبودم» را پیش بیاورند.

 

مدیران ایران

 

۲۲ فروردین ۱۳۹۷

۰ پاسخ به "آنچه از شکست کامل اپل III می توانید بیاموزید."

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X