به عبارتی خیلی ساده روش به اصول کار کردن گفته می شود. یعنی روش ، برنامه هایی است که شکل انجام فعالیت های محتمل را مشخص می کند.
روش ها، در هنگام اجرای فعالیت ها به عنوان راهنما عمل می کنند و هنگام پیش بردن این فعالیت، جزئیات مراحلی که باید از داخل آن گذر کرد را بیان می کنند. با این ویژگی شبیه بودن روش به سیاست در حقیقت روش ابزاری برای اجرای سیاست هاست.
بنیان روش ها برای اینکه بتوان در هدفی موفق شد و یا تصمیمی را اتخاذ کرد به توضیح و روشن شدن فعالیت های لازم بر حسب توالی انجام آن متکی است.
روش، ابزار و برنامه هایی است که در هر سطح از سازمان مورد استفاده قرار می گیرد، اما خیلی بیشتر و به طور قطع در سطوح پایین به کار برده می شود، زیرا مبتنی بر کنترل دقیق تر، فواید اقتصادی تقسیم کار با تفکیک جزئیات، کاهش انعطاف و کارهای یکنواخت در سطوح خیلی پایین تر است. به این ترتیب نسخه پیچی برای جزئیات کارها در این سطوح، اثر بخشی و بهره وری بیشتر آن ها را فراهم خواهد ساخت .
همچنان که مشاهده می شود (استراتژی) یک سری اهداف و اصول اساسی را در میان میگذارد که شرکت با یاری آنها با قیاس با رقبای خود، دست یافتن به برتری، ایجاد کشش و جاذبه برای مشتریان و سعی در زنده کردن تمام عیار منابع خویش را تسهیل می کند. در داخل این فعالیت ها استراتژی، نشان دهنده آن است که سازمان می خواهد در کجا قرار بگیرد و در راه رسیدن به آنجا چه راهی را می تواند تعقیب کند. (سیاست ها) بیان کننده این هستند که هنگام رفتن در این راه چه اصول اساسی را باید مد نظر قرار داد. (تاکتیک ها) نشان می دهند که در این راه ابزارهای ویژه با تصمیماتی که در جهت اجرا و جزئیاتی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت چیست. روش ها می گویند که این فعالیت ها چگونه انجام خواهد شد. برنامه ها، فعالیت های سه ماهه و هفتگی را مشخص میکنند و اینکه این فعالیت ها در کجا، چه زمانی و از طرف چه کسانی انجام خواهد گرفت. بودجه ها هم نشان دهنده آن هستند که از این فعالیت ها چه سودی عاید خواهد شد و چه مقدار هزینه باید کرد.

یک دیدگاه

  1. شما خط مشی و سیاستها و رویه هارو با روش ادغام کردید و نوشتین روش : اجرای جدول زمانبندی رویه هارو مشخص میکند . و برای موفقیت در هدف همه ایناها باید رعایت بشن به همراه استراتژیهای شرکت …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.