۱۰ پیش بینی برای اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ به نقل از بیزینس اینسایدر
🔴پایداری یوآن

یوآن به نحوی ثابت و پایدار می شود و کاهش ارزش آن در مقابل دلار در سال آینده تنها به‌طور معتدلی صورت می گیرد و مقامات چینی روند خروج سرمایه را از بین می برند

🔴رشد دستمزد بازخواهد گشت

برخی از عواملی که رشد دستمزد را به تاخیر انداخته‌اند از جمله تغییر در ساختار نیروی کار (به خصوص ورود قدرتمند کارگران کم‌درآمد به بازار کار) شروع به از بین رفتن می‌کند و معیارهای بازدهی بازار کار به‌طور قابل توجهی در کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان افزایش خواهند یافت (اما این روند در ژاپن کمتر خواهد بود) و حاکی از این است که فشاری برای بالا رفتن دستمزدها پدیدار خواهد شد.»

🔴سهام برای دومین سال بهتر از درآمد ثابت عمل خواهند کرد

تمام سه شاخص عمده ایالات متحده آمریکا در سطوح تاریخی قرار گرفته‌اند، برای مثال FTSE 100 در میانه اکتبر به بالاترین سطوح خود رسید و به گفته «آکسفورد» این سهام به بهبود عملکرد خود در سال آتی نیز ادامه خواهند یافت.
بازده کلی سهام در ایالات متحده آمریکا حدود ۵ درصد در کل سال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود بازده اوراق قرضه بیشتر افزایش یابد، هرچند بازده کلی اوراق قرضه باز هم بسیار پایین‌تر خواهد بود.»

🔴یورو و دلار تا پایان سال به نرخ برابری جدیدی می‌رسند

برابری بین یورو و دلار تحت دو عامل کلان قرار دارد: سیاست‌های اروپا و قدرت دلار در نتیجه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو. به گفته این سازمان، «افزایش تفاوت نرخ بهره بین منطقه اروپا و ایالات متحده آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۲، نرخ یورو به دلار را به پایین‌ترین برابری در پایان سال ۲۰۱۷ خواهد رساند.»

این مطلب رو هم از دست ندید:
  اقتصاد ایران در آستانه بن بست

🔴منطقه یورو محکم باقی خواهد ماند

بانک مرکزی اروپا به‌طور قابل ملاحظه‌ای به سیاست تسهیل پولی به شکل تسهیل مقداری و نرخ بهره منفی ادامه می‌دهد تا به افزایش تورم و رشد در سراسر منطقه اروپا کمک کند. «ما انتظار داریم رشد منطقه اروپا از رشد ۵/ ۱ درصدی پیش‌بینی‌شده برای سال بعد فراتر رفته و نرخ تورم و بازدهی اوراق قرضه بالاتر رود.»

🔴رشد بریتانیا بهتر از آمار خواهد بود

«ما انتظار داریم رشد بریتانیا در سال ۲۰۱۷ پس از رای برگزیت، با افزایش همراه باشد. همچنین انتظار داریم که استرلینگ در سال ۲۰۱۷ به رغم افزایش معتدل در تفاوت نرخ بهره ایالات متحده – بریتانیا افزایش یابد.»

🔴بازارهای نوظهور غیرقابل پیش‌بینی باقی می‌مانند

تصویر بازارهای نوظهور تا حدودی سردرگم‌کننده خواهد بود. به‌طور خلاصه روسیه و برزیل وضعیتی خوب داشته و چین وضعیتی نامناسب خواهد داشت. «در سال ۲۰۱۷ نرخ رشد کل بازارهای نوظهور بهبود یافته و از ۴/ ۳ درصد به۱/ ۴ درصد می‌رسد اما عملکرد آن بین کشورهای مختلف، متفاوت است. ما انتظار داریم رشد چین باز هم کندتر شود، اما رشد بازارهای نوظهور دیگر مانند برزیل و روسیه که در حال خروج از رکود هستند، بهبود می‌یابد.»

🔴رشد تجارت جهانی «کند» باقی خواهد ماند

«رشد تجارت کالاها در جهان در سال آینده بهبود خواهد یافت و به ۷/ ۲ درصد می‌رسد که ناشی از تقاضای وارداتی بیشتر در ایالات متحده آمریکا و نیز در روسیه، برزیل و هند است (که همگی در سال ۲۰۱۶ با مشکلاتی در این مورد روبه‌رو بودند). اما در حالی که پیش‌بینی سال آینده از رشد حاکی از افزایش آن نسبت به میزان برآوردی بسیار ضعیف سال ۲۰۱۶ خواهد بود، ولی باز هم بسیار کمتر از متوسط بلندمدت این متغیر است که حدود ۵ درصد در سال بوده است.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۳ سناریوی ایمانی راد برای اقتصاد جهان

🔴رشد تولید ناخالص داخلی جهانی اندکی بهبود خواهد یافت

رشد جهانی در سال ۲۰۱۷ تنها به میزانی معتدل بهبود می یابد. با وجود این تغییر، این عدد کمتر از متوسط رشد ۳۰ سال گذشته خواهد بود که ۲.۸ درصد بوده است.»

🔴بحث درمورد تورم در آمریکا ادامه خواهد داشت

هر آنچه در سال آینده در اقتصاد جهانی اتفاق می‌افتد تحت تاثیر اتفاقات ایالات متحده آمریکا قرار خواهد گرفت که به نوبه خود از محرک‌های القایی ترامپ برای افزایش رشد، تاثیر می‌پذیرد. «اثر کامل سیاست‌های تورمی تحت دولت ترامپ احتمالا تا سال ۲۰۱۸ در بخش حقیقی اقتصاد دیده نمی‌شود. با وجود این، انتظار داریم رشد ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۷ تقویت شود و بازار مالی این کشور توسعه پیدا کند – تا حدی که سیاست مالی احتمالی و اثرات رشد سیاست‌های ترامپ امکان آن را به وجود آورند- و اثر عمده‌ای بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.»

ترجمه: امیر شاملویی/اقتصادنیوز| مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.