کتاب بازاریابی صنعتی ویرایش سال ۲۰۱۴

نام کتاب: بازاریابی صنعتی ویرایش سال ۲۰۱۴

نام نویسنده: میلیند تی. فدتار

مترجمان: دکتر ناصر آزاد- حامد بختیاری- امیر بیگدلی

سال چاپ: اسفند ۱۳۹۴

انتشارات: مهربان

اقتصاد جهانی طی دهه‌های گذشته با رشدی نمایی متحول شده که گویی اشکال جدیدی از تمدن علمی روی کره خاکی نمایان شده است. ورود به عرصه ساخت و سازهای صنعتی همچون هواپیما‌ها، دستگاه‌های ارتباطی و رایانه‌ای، ماهواره‌ها، دستگاه‌های چاپ و… زنجیره ارزش را گسترده، پیچیده و نوآور ساخته است. ارزش افزوده ناشی از تولیدات صنعتی حتی طبقه‌بندی جهانی را نسبت به شرکت‌ها متحول کرده و الگوهای ویژه‌ای برای توسعه اقتصادی در قالب صنایع ایجاد کرده است. یک صنعت گروهی از شرکت‌ها است که کالاها یا طبقه‌ای از کالاها‌یی را عرضه می‌کنند که جانشین نزدیک یکدیگرند. سالانه ارقام قابل توجهی از تولیدات صنعتی در کشورها‌ی صنعتی ایجاد شده و آنها را به عنوان اقتصاد‌های توانمند معرفی می‌کند و فرصت‌های فراوانی را جهت رقابت و توانمندی فراهم می‌سازد. اکنون دیگر تولیدات صنعتی به نقطه‌ای خاص از دنیا تعلق ندارد و تقریباً در همه دنیا شرکت‌ها از طریق به‌کارگیری تکنیک‌های مهندسی، مزیت‌ها، منابع و در راس آن دانش و تلفیق آنها با هم صد‌ها کالا و برند صنعتی تولید می‌کنند که به ناچار در رقابت قرار گرفته و باید بازاریابی شوند.

بنابراین به‌نظر می‌رسد نقشه صنعتی همواره در حال تغییر و از حالت قطبی به حالت شبکه‌ای تبدیل شده است. پیشرفت فناوری، کاهش شکاف درآمدی، دانش مردم، توجه به محیط زیست به عنوان یک پارامتر جهانی و ویژه، مهندسی رفتار مشتریان صنعتی و غیره عوامل حرکت به سمت بازاریابی در بازارهای صنعتی مورد نظر هستند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  چگونه محتوای وب سایت خود را تهیه کنیم

اقتصاد هر کشور و اقتصاد جهانی ترکیبی از بازارهاست که بر هم اثر متقابل داشته و به کمک فرآیند مبادله به یکدیگر پیوند خورده‌اند. رقابت، کیفیت و ایجاد ارزش برای مشتریان با عنایت به منابع محدود از دسته عوامل مهم بازاریابی صنعتی محسوب می‌شوند.اما شرکت‌ها برای آنکه بتوانند محل تقاطع عرضه و تقاضای نیازمندی‌های صنعتی به عنوان بازار صنعتی قرار گیرند، می‌بایستی تن به فراگیری و به‌کارگیری دانش بازاریابی صنعتی دهند. به همین منظور دانش ویژه‌ای در این راستا تولید و به‌کاررفته می‌شود. در این کتاب سعی شده است زوایای متفاوت این دانش به تصویر کشیده شود و به کمک آن امکان بازاریابی برای کالاهای صنعتی فراهم شود و علاقه‌مندان بتوانند ضمن مطالعه به کسب مهارت‌های آن بپردازند.یکی از راهبرد‌های توانمند‌سازی کشورها حرکت به سمت ایجاد بازارهای صنعتی و اصولاً صنعتی شدن است. کشور عزیز ما نیز از این مسئله مستثنی نیست ولیکن تلاش شرکت‌ها برای رقابت در این بازارها نیازمند کسب دانش و افزایش توانمندی‌های ویژه از جمله بازاریابی صنعتی است. این کتاب برگردان کتاب Industrial Marketing آقای میلیند فدتار  و ویرایش سال ۲۰۱۴ است که نویسنده توانسته است در آن به‌صورت مناسبی به معرفی و ارائه بازاریابی صنعتی اقدام کند. فصول کتاب به‌گونه‌ای است که فراگیری آن امکان به‌کارگیری مهارت‌ها و دانش بازاریابی صنعتی را فراهم می‌سازد. مترجمان سعی کرده‌اند با حفظ مفاهیم و متون ارائه‌شده، مطالب را به‌صورت دقیق در اختیار خوانندگان قرار دهند. ضمن آنکه در برخی موارد به‌صورت محدود تعدیل لازم صورت پذیرفته است. لازم به ذکر است این کتاب که توسط نشر مهربان چاپ گردیده به مجموعه علاقه‌مندان به بازاریابی صنعتی، دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای مدیریت بازرگانی و گروه‌های وابسته توصیه می‌شود و سرفصل‌های مورد نیاز برای آموزش آنها را پوشش می‌دهد. در پایان بر خود لازم می‌دانیم از تمامی همکاران، گروه‌ها، افراد و… که ما را در ارائه این اثر یاری کرده‌اند تشکر و قدردانی کنیم و امیدواریم با کسب نظرات خوانندگان از طریق آدرس N_azad@azad.ac.ir در جهت ارتقای آن کوشا باشیم.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  بازاریابی محتوایی قدم به قدم

 

دکتر ناصر آزاد

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

حامد بختیاری        امیر بیگدلی

۰ پاسخ به "کتاب بازاریابی صنعتی ویرایش سال ۲۰۱۴"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X