رهبر عالی بودن برای بسیاری از مدیران یک هدف حرفه ای جدی محسوب می شود .بیایید صادق باشیم. عالی بودن در زمینه رهبری به سادگی بدست نمی آید . بعنوان یک رهبر موثر ، الهام بخش و  قابل احترام برای شرکت شما …

خبر خوب این است که ما لیستی از راهنمایی های بسیار جذاب و قابل اجرا را در اختیار شما قرار داده ایم که به شما کمک می کند تا در انجام کسب و کارتان مانند یک رئیس ِ خوب عمل کنید.

برخی ازین موارد نسبتا اساسی هستند اما یادآوری آنها مهم هست. والباقی آنها کاملا کلیدی هستند بطوریکه، شاید، شما قبلا هرگز آنها را در نظر نگرفته باشید.

هنگامی که نقش رهبری شما ببیشتر می شود ، به این نکات توجه کنید.

  • با مثال هدایت کنید

رهبران نیاز دارند که بجای گفتن ، نشان دهند . بطور مثال اگر می خواهید که کارکنان تان وقت شناس باشند ، خودتان همیشه بموقع و یا حتی زودتر در شرکت باشید . و یا اگر حرفه ای بودن برای شما اولویت دارد، اطمینان حاصل کنید که  خودتان لباس موفقیت را در آن زمینه پوشیده اید . با تمام کسانی که در ارتباط هستید (به صورت شخصی و آنلاین) با حسن نیت رفتارکنید. لحن تان را تنظیم کنید تا کارکنان تان آنرا دنبال کنند.

  • کمی تواضع و فروتنی ، بسیار پیشرو است

بین رهبر بودن و رئیس بودن فرق بسیار است. در حالیکه هر دو مسئول هستند ، یک رهبر ، امید و روشنایی را منتشر و به راحتی ، در همه اعتماد ایجاد می کند . چنانچه ممکن است غیرمعمول بنظر برسد ، از متواضع بودن ، اعتماد بنفس بیشتری نسبت به غرور و باعظمت جلوه کردن ، دریافت می شود. این باعث می شود هم کارکنان و هم مشتریان ، بیشتر قدردان شما باشند .

  • ارتباط موثر برقرار کنید

ارتباط موثر ، هم در کار و هم در زندگی بسیار ضروری می باشد . رهبران بزرگ اطمینان حاصل می کنند ازینکه خوب بشنوند و درک کنند ، و همچنین اهمیت گوش دادن را می دانند. ارتباطات یک خیابان دو طرفه است که استفاده از آن باعث می شود تا شما به جای ایجاد شکاف و فاصله ، به پیشرفت در کار خود تمرکز کنید.

{باشگاه مدیران ایران اولین و بزرگترین شبکه ی حرفه ای مدیران می تواند بستری بی نظیر برای توسعه ارتباط های موثر وحرفه ای مدیران باشد .}

  • جلسات پربار را ادامه دهید

همانطور که می دانید ، زمان سرمایه است . پس صد البته که شما باید در طول جلسات خود ، زمان هایی که به مسائل بی اهمیت پرداخته می شود را محدود کنید. اگر شما به کارتیم خود ایمان دارید ، نیازی به مدیریت ذره بینی ندارید و می توانید جلسات خود را با سرعت بیشتر اجرا کنید.

  • محدودیت های خود را بشناسید

حتی مهربان ترین و دلسوزترین رهبرها هم محدودیت هایی دارند . مرزهای خود را تعیین کنید و به آنها بچسبید . دانستن آنچه که تحمل نخواهید کرد، می تواند بسیاری از ناامیدی ها را در همه ی شرکت ها از بین ببرد و مرزها را روشن کند ، به این معنی که هیچ موضوع گنگ و گیج کننده ای وجود نخواهد آمد.

  • یک مربی (کوچ حرفه ای ) پیدا کنید

همانطور که گفته می شود هیچ انسانی کامل نیست . بهترین رهبران می دانند ، چه زمان هایی به کمک نیاز دارند و همچنین می دانند که کجا باید به آن دسترسی پیدا کنند . هیچکس نمی تواند همه چیز را بداند، بنابراین پیدا کردن کسی که در زمان های سخت  بتوان به مشاوره و راه کارهای او اعتماد کرد، می تواند تفاوت های اساسی ایجاد کند. کوچ حرفه ای می تواند همانطور که اکثر بزرگان دنیای کسب و کار گفته اند هم ذهن شما و هم کسب و کار شما را موفتر کند .

  • احساسی آگاه باشید

در حالیکه بسیاری توصیه می کنند که احساساتتان را از مسائل کاریتان جدا کنید ، کسب و کار کاملا ارتباط میان انسان هاست . برای ایجاد روابط موثر ، شما نیاز به هوش هیجانی بالایی دارید و باید به نقطه نظرهای مختلف ، در زمینه های متفاوت حساس شوید . هنگام استفاده از منطق خود برای انجام آنچه که برای شرکت شما مناسب است، فراموش نکنید که حتما یک قلب داشته باشید.

  • مراقب باشید و از مشکلات رایج رهبری دوری کنید

هرکسی ممکن است که اشتباه کند ، اما  بعضی از آنها اجتناب ناپذیر است . آگاهی نسبت به اشتباهات رایج، در حالیکه تمرکز روی آنها نیست، به این معنی است که آنها رسالت خود را تحقق می بخشند، و این می تواند اولین گام به سوی تکرار نشدن آنها باشد.

  • از گذشته درس بگیرید

یکبار دیگر جمله ای را نقل قول می کنم ، کسانیکه از گذشته یاد نمی گیرند، محکوم به تکرار آن هستند. درطول تاریخ و عصر معاصر، نمونه های بسیاری از مدل های موفق و شکست خورده ی کسب و کار وجود دارد . به کارهای خوبی که باعث تحسینتان می شود فکرکنید و به کارهای نادرستی که باعث شکست دیگران شده و آنها  را در منجلاب شکست فرو برده ، عمیق شوید. درس ها را می توان در همه جا یافت .

  • هرگز توسعه را متوقف نکنید

رهبران بزرگ در واقع مردمان بزرگی هستند که بطور مداوم در حال یادگیری و تلاش برای بهبود خود هستند. همیشه مهارت جدیدی برای آموختن وجود دارد . مطمئن شوید که ذهنتان همیشه بری دریافت ایده ها و احتمالات جدید ، بازاست. کوچینگ یکی از بهترین روشهایی است که به توسعه افراد سازمان و در نتیجه سازمان می تواند کمکی شگفت انگیز کند .

 

نوشته شده توسط : کارلی اوکیل ، ترجمه توسط : مریم تاران . مدیران ایران

 

برای یک کمک به مدیرانی که می خواهند رهبرانی عالی باشند مدیران ایران آموزشهای ویژه ای دارد .

اگر شما به مقوله رهبری علاقمند هستید پیشنهاد می کنم به این دوره های آموزشی هم نگاهی بیاندازید .

چطور مثل رهبران فکر کنیم ؟

 

چطور مثل رهبران فکر کنیم؟

توسعه مهارتهای اجرایی رهبران

 

توسعه مهارتهای اجرایی رهبری

رهبری و کار در تیم ها

اصول رهبری برای هر رهبر موفق

 

زبان بدن برای رهبران برای هر رهبر  عالی

زبان بدن برای رهبران

بازخورد در مدیریت

کوچینگ برای مدیران و رهبران

 

کوچینگ برای مدیران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.