این سئوال از من زیاد پرسیده میشود که آیا رهبرها، رهبر بدنیاآمدندیا باد گرفتند رهبر باشند؟ خیلی ها به اشتباه فکر میکنند که یا شما یک سری ویژگی های خاص را از بدو تولد دارید یا ندارید. همه آنها اشتباه میکنند. بگذارید واقعیت را به شما  بگویم. هر کسی با ویژگی های خاص خودش بدنیا آمده که در یک سری زمینه ها به او کمک میکنند و در زمینه های دیگر آن را به چالش میکشانند. این بنیه و شالوده از صفات شخصیتی شما و میزان ضریب هوشی شما تشکیل شده است. در بهترین حالت، هرکسی میتواند به انتخاب خودش دریک مهارت جدید، تبدیل به یک حرفه‌ای و یا رهبر بشود. مهارتها، استعدادهایی هستند که با صبر و حوصله تحت آموزش قرار گرفتند.
مثل همین حرفهایی که ما در لیندا دات کام می گوییم، این چیزها هم آموختنی هستند. اهمیتی ندارد که خمیر مایه‌ی شما چه باشد، شما میتوانید به خواست خودتان آنها را یاد بگیرید. اگر خواستید مهارتهایی مثل  خودآگاهی، گوش شنوا داشتن و دنبال بازخورد بودن را یاد بگیرید و در آنها قوی بشوید، یعنی شما بدرد رهبر شدن میخورید. دنیای مهارتهای رهبری خیلی وسیع است، در نتیجه مشکلی برای اینکه از کجا شروع کنید ندارید. حالا اگه شما مسئول بقیه هستید و میخواهید که به آنها کمک کنید که توانایی رهبر شدنشان را توسعه بدهند، چند نوع فعالیت شناخته شده وجود دارد که میتواند به آنها کمک کند تا مهارتهای لازم را در خود ایجاد کنند. متداول ترین آنها این است که به کارمندانی که پتانسیل بالایی دارند، مسئولیتهای جدید و چالش برانگیز بدهید.
برای بسط دادن مهارتشان در نقش جدید، به آنها ماموریتهای موقت بدهید. بگذارید پروژه های خاص یا تیم های ویژه که خارج از نقش فعلیشان هست را رهبری کنند. یک مربیگری و بازخورد همه جانبه داشته باشید. و در آخر کلاسهای آموزشی به روش سنتی با کیفیت بالا.  کاملاً معلوم است که چطور میشود رهبری را توسعه داد. مشکل اینجاست که هنوز خیلی از رهبرهای امروزی، خودشان معتقد هستند که رهبر بدنیا آمدند و باور دارند که کار آنها این است  که چشمشان را باز کنند و هر کسی که مهارت و قابلیت لازم را دارد پیدا کنند.
بعنوان تبعات، آنها توجه کمتری به توسعه‌ی رهبری دارند. این هم عجیب نیست که اکثر این رهبرها آدمهای برون گرایی هستند. توصیه من به این رهبرها این است که، گوش کنید! شما دو دسته از آدمهایی که میتوانند خیلی به شما کمک کنند را از قلم میندازید. دسته اول آنهایی هستند که میتوانند همین الان به آنها کمک کنند. آدمهای درون گرایی که در شرکت شما هستند. به دقت نگاه کنید، چون اگر به آنها فرصت بدهید بعضی از آنها میتوانند رهبرهای خیلی خوبی بشوند. دسته دوم، پرسنل جوانی که تازه دارند کار را یاد میگیرند. این فکر که این قابلیت را دارند یا نه را بیخیال بشوید!
بجای آن روی کسی تمرکز کنید که مثلاً نصف آن چیزی که دنبالش هستید را داشته باشد. بعد کم کم از فعالیت های خاصی استفاده کنید که به آنها کمک می کند مهارتهای لازم را درخودشان بسازند در آخر اینکه همان قدر که آدمها متفاوتد، ملزومات رهبری سازمان نیز وسیع و گوناگون است. به محض اینکه این تفکر که فقط باید دنبال یک نوع خاص از رهبر بگردید را بگذارید کنار، کلی فرصت جدید در تیم‌تان میبینید که منتظرند تا شرایط رشد کردن را داشته باشند.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  انقلاب صنعتی چهارم چیست و چگونه باید به آن واکنش نشان داد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.