صرفا از ابتدای آبان ماه تاکنون، ۴۲۰ نفر فقط در شهر تهران بر اثر آلودگی هوا فوت کرده اند، این یعنی مدیران شهری روزانه مسئول مرگ ۱۷ نفر می باشند.
سازمان بهداشت جهانی، تهران را در بین ۳۱ کلان شهر جهان، آلوده ترین شهر به لحاظ آلاینده ذرات معلق اعلام می کند.
کشور ما ایران از جهت تعداد سرانه خودرو در رتبه ۷۴ جهانی قرار دارد. در حالی که در آمریکا به ازای هر هزار نفر جمعیت ۸۰۰ خودرو، در استرالیا ۷۴۰، در ایتالیا ۶۸۰، در کانادا ۶۶۲، در فرانسه و آلمان۵۸۰ و در بحرین و قطر و کویت ۵۴۰ خودرو وجود دارد، تعداد خودرو به ازای هزار نفر جمعیت در ایران تنها ۲۰۰ خودرو است. به عبارت دیگر تعداد سرانه خودرو در ایران ۰.۲۵ آمریکاو ۰.۳۷ کشورهای حاشیه خلیج فارس است.
آلودگی هوای کلان شهرهای کشور و پذیرش آن به عنوان یک امر محتوم جهانی کاملا نادرست است، دنیای توسعه یافته با برخورداری از دانش های نوین و مدیریت علمی، مسائلی نظیر ترافیک و آلودگی را سال هاست تحت کنترل درآورده است.
مدیریت شهری دنیای توسعه یافته با بهره گیری از دانش های نوین حل مسئله و داده کاوی سال هاست معضل ترافیک و آلودگی را برای مردم خود حل نموده است.
انجام اقدامات واکنشی به جای اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی شده و پاک کردن صورت مسئله مانند تعطیل کردن مدارس، نتیجه مدیریت سنتی و تجربه گراست.
دوره اقدام و مدیریت شهری براساس تجربیات سنتی فردی گذشته است، امروزه و در شرایط رویارویی با موضوعات پیچیده شهری تنها راه حل مسائل ترافیک و آلودگی شهری، طراحی و بهره گیری از مدل ها و سیستم های هوشمند مبتنی بردانش استخراج از داده های شهری و شهروندان است.
عدم وجود دانش های نوین در مدیران شهری و کشوری برای حل مسائل مردم نظیر ترافیک و آلودگی هوا قصوری بزرگ است اما عدم بهره گیری از دانشمندان علی کشور برای حل این معضلات گناهی نابخشودنی است .

این مطلب رو هم از دست ندید:
  راهنمای عملی برای بهتر گوش کردن

دکتر جمال شهرابی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بنیان گذار دانش داده کاوی در ایران – باشگاه مدیران ایران

 

داده کاوی و کاربردهای شگفت انگیز آن برای مدیران

داده کاوی یکی از روندهای بسیار مهم و کلیدی در کشورهای پیشرفته است و در کشورما هم در سالهای اخیر کم کم در حال کشف و استفاده توسط ارگان ها و سازمان های مختلف است . این وبینار فوق العاده توسط دکتر جمال شهرابی پدر داده کاوی ایران برگزار می شود و مخاطب آن مدیران سطوح مختلف سازمانها هستند . فارغ از آنکه در چه کسب وکاری هستند .

کاربردهای شگفت انگیز داده کاوی می تواند دریچه ی جدیدی باشد به افق دید مدیران اندیشمند ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.