بقراط، بزرگترین حکیم یونانی، رفتار انسانها را در ۴۰۰ سال پیش از میلاد، مشاهده و مورد بررسی قرار داد. او متوجه شد که ما انسان ها در رفتارهای خود تشابهات و تفاوتهایی را نشان میدهیم. بقراط رفتار افراد را به چهار دسته صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم کرده بود. به عبارت دیگر، بر اساس مشاهدات وی، ما انسانها همگی یکسان هستیم اما با این وجود هر کدام منحصر به فرد میباشیم. دانشمندان دیگری نیز همانند جالینوس رفتارهای انسان را به مدلهای مختلفی تقسیم کرده بودند که امروزه نیز در علم پزشکی به آنها اشاره می شود.

با ادامه دادن این گونه مشاهدات، اثبات شده است که رفتارهای قابل مشاهده میتوانند در گروه هایی طبقه بندی شوند. این عمل باعث به وجود آمدن پدیدهای شده است که اکنون به نام “زبان رفتاری” شناخته میشود.

مدل  DISC بر اساس مطالعات روانشناسان مشهوری چون:

کارل گوستاو یونگ   ( ۱۸۷۵-۱۹۶۱ – Carl Gustav Jung )

ویلیام مولتون مارستن ( William Moulton Marston – ۱۸۹۳ –۱۹۴۷)

به وجود آمده است.

با توجه به فعالیت هایی که توسط موسسات تحقیقاتی مختلف در جهت پیشرفت، توسعه و اعتباربخشی مدل فوق صورت گرفته، این مدل هم اکنون در سطح جهانی به عنوان مدل رفتاری برتر در بسیاری از موقعیت ها قابل استفاده می باشد که برخی از آنها به قرار زیر است:

 • بررسی خصوصیات و ویژگی‌های عمومی فرد و شناخت نقاط قوت و قابل بهبود ایشان
 • نحوه ارتباط با فرد و افزایش قدرت تطبیق با مدل رفتاری مخاطب
 • نحوه ایجاد انگیزش در افراد و کمک به رشد  آنها
 • تبیین مدلهای علمی و کاربردی ارتباط مؤثر با دیگران به منظور حل و فصل تنش‌های سازمان و افزایش میزان کارآیی افراد
 • مدیریت بهتر افراد جهت تاثیر گذاری بیشتر بر آنها و افزایش بهره وری فرد و سازمان
 • تجزیه و تحلیل شغلی افراد به منظور نیازسنجی و برنامه ریزی آموزشی
 • کمک در شناسائی استعدادها برای جانشین پروری ، ارتقاء و …
 • سنجش و گزینش افراد در زمان جذب ،آموزش و توسعه منابع انسانی ، پاداش و جبران خدمت و …
 • افزایش مهارتهای ارتباطی کارکنان فروش و رشد میزان فروش آنها
 • مدیریت بهتر تیم های کاری با شناخت بهتر ویژگی های رفتاری افراد و توانمندی های ایشان

کارمندان و مدیران سازمان با استفاده از گزارش بدست آمده از ابزار DISC ،می توانند ارزیابی بسیار معتبری از رفتارهای سازمانی خود را ببینند. اطلاعات ذکر شده در گزارش DISC ، دانشی را در اختیار مدیران و کارمندان یک سازمان قرار می‌دهد که موجب بالا رفتن سطح ارتباطات مؤثر آن‌ها و نیز ایجاد بینشی می‌نماید که توسعه پایدار سازمان را رقم می‌زند.

تمام مدل های DISC  و اولویت های شان به یک اندازه با ارزش هستند و هر فرد تلفیقی از چهار مدل را دارا می باشد .مدل شغلی شما با فاکتورهای دیگری مثل تجربه زندگی , تحصیلات و بلوغ شخصیتی تحت تاثیر قرار می گیرد. خودشناسی بهتر، اولین گام برای تاثیرگذار بودن در محیط کار است .شناخت مدل  DISC افراد دیگر، می تواند به شما کمک کند که دریابید آنها چه اولویت هایی دارند و تا چه اندازه با شما متفاوت هستند . شما می توانید کیفیت کار خود را به وسیله DISC در محیط کاری تان افزایش دهید. به این ترتیب شما ارتباطات مؤثرتری خواهید داشت .

این مطلب رو هم از دست ندید:
  چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟

رفتار چیست ؟

رفتار یک فرد، نشانگر شخصیت هر فرد است. به عبارت دیگر، بعضی از رفتارهای ما ناشی از وراثت و ذات ما می باشد و بعضی دیگر ناشی از سبک تربیت و محیطی که در آن زندگی کرده ایم. در حقیقت رفتار زبان جهانی چگونگی بروز اعمال یا اعمال قابل مشاهده ی انسان ها می باشد. در این گزارش، چهار بعد رفتار شما اندازه گیری می شود و آن ها علارتند از :

 • مدل رفتاری “Dominance” : چگونه شما به مسائل و چالش ها پاسخ می دهید .
 • مدل رفتاری “Influence” : چگونه شما بر دیگران تآثیر می گذارید تا به نقطه نظراتتان آشنا شوید .
 • مدل رفتاری “Steadiness” : چگونه شما نسبت به تغییرات محیط واکنش نشان می دهید .
 • مدل رفتاری “Conscientious” : چگونه شما به قوانین و رفتارهایی که توسط دیگران انجام می شود واکنش نشان می دهید .

معرفی ابزار DISC :

شناخت رفتار و تحلیل آن ، اولین قدم جهت شناخت خود و شناخت دیگران می باشد ، اگر بدنبال بهبود ارتباطات میان فردی در سازمان می باشیم. می بایست به افراد کمک کنیم که خود را بشناسند و تعریف درستی از ویژگی های رفتاری خود داشته باشند ، نقاط قوت و قابل بهبود خود را در حوزه رفتار بدانند و در ارتباط با دیگران توان این را داشته باشند که ویژگی های رفتاری مخاطب را شناخته و دلایل رفتار دیگران را درک نمایند و بتوانند مدل رفتاری خود را با دیگران تطبیق دهند، این فرایند جزء پیچیده ترین و سخت ترین قسمت ارتباط است و دلیل آن پیچیده بودن انسان است.

برای شناخت مدل رفتاری افراد راهکارها و ابزارهای متنوعی در حوزه رفتارشناسی وجود دارد، برای مثال MBTI, انیاگرام ، کتل ، DISC و ….

DISC محبوب ترین ابزار ارزیابی در جهان شناخته شده است چون کاربردهای فراوانی دارد. همه دنیا DISC را به عنوان ابزار دستیابی به اهداف توسعه رهبری، آموزش ارتباطات، تشکیل تیم های کاری، فروش موثر، استخدام ، خدمات پس از فروش، مربیگری و مدیریت می شناسند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  شبکه سازی ،کلید طلایی ارتباطات

پرسش نامه DISC و نحوه استفاده از آن :

ابزار DISC که از طریق پرسشنامه ۳۰ سئوالی، مدل رفتاری ما را مشخص می کند ابزاری است جهانی و عمومی و رفتار ما را بدون در نظر گرفتن سن ، جنسیت ، کشور ، فرهنگ ، صنعت ، سازمان و جایگاه شغلی توصیف می کند. مدل رفتاری DISC استاندارد یا زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش بینی رفتارهایی که به طور معمول از آنها مشاهده می شود. این مدل برای اولین بار در سال ۱۹۲۸ میلادی توسط دکتر ویلیام مولتون مارستون معرفی شد. او اعتقاد داشت که همواره چهار سبک رفتاری وجود دارد که می توان افراد را بر اساس آن طبقه بندی نمود. بنابراین با شناخت سبک غالب رفتاری طرف مقابل و سازگاری رفتارمان با تمایلات او، می توانیم در بیشتر ارتباطات هایی که برقرار می کنیم موفق باشیم. تعریف رفتار در سیستم رفتاری DISC “رفتار” عبارت است از عمل و عکس العمل های قابل مشاهده از یک فرد در موقعیت ها و شرایط متفاوت که در این مدل به چهار نوع مجزا تقسیم بندی می شود. همه ما به نسبت های متفاوت از همه این تمایلات رفتاری برخوردار هستیم، اما همواره میزان یک یا دو تمایل رفتاری در ما بیشترین است که به آنها “سبک های غالب رفتاری” گفته می شود. پس از شرکت در آزمون DISC و مشخص شدن سبک غالب رفتاری، کلیه خصوصیات و تمایلات رفتاری در قالب گزارش های متنوع و با جزئیات کامل در اختیار فرد قرار می گیرد.

DISC به عنوان یک ابزار مناسب و علمی در حوزه شناخت رفتار، در دنیا با استقبال ویژه ای مواجه بوده است و با ارائه یک دسته بندی مناسب و قدرتمند به افراد کمک مینماید تا :

• خود را بیشتر بشناسند .

•به نقاط قوت و قابل بهبود خود آگاه شوند .

• تفاوت های فردی خود را با دیگران بشناسند .

• بتوانند خود را با دیگران تطبیق دهند .

• به یک ارتباط برد – برد دست یابند .

پیرو تفاهم نامه ی مدیران ایران و کلینیک کسب و کار ایرانیان شما اینجا می توانید به شکل آنلاین و کاملا فارسی و بومی شده تست دیسک را با هزینه ای مناسب انجام دهید و از آن در شناخت بهتر و بیشتر خود و سایر همکارانتان کمک بگیرید .

تست دیسک DISC

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.