اجازه دهید مستقیم به اصل مطلب بپردازیم. سیاست کلمه ی کثیفی نیست. سیاست تنها یک بازی است که میتواند به شکلی کثیف انجام شود ، مثل بقیه ی بازی ها، اما ذاتاً کثیف نیست. در حقیقت، واقعیت چیزی خلاف این موضوع است. سیاست های سازمانی امری معمولی، منطقی و مفید هستند. اگر سعی دارید در محیط کاری خودتان از سیاست دور باشید، یقیناً شغل شما لطمه خواهد خورد. اگه می خواهید یک فرد حرفه ای و موثر باشید، مخصوصا اگه آرزو دارید که یک رهبر تمام عیار باشید، در نقش دروازه بانی برای جلوگیری از ورود سیاست به دفتر کار خودتان نباشید. هدف فقط درک چگونگی تعامل فرایند های سیاسی بصورت اخلاقی و موثر است.

اجازه دهید هشدار خیلی مهمی در اینجا بیان شود. دلیل این که سیاست در محیط کاری اغلب وجهه ی خوبی ندارد این است که اقلیتی از کارگران و کارمندان به صورتی افراطی مرتکب فساد، سوء استفاده و انجام رفتارهای ناپسند دیگر می شوند. این حق این افراد است که با نتیجه اعمال و رفتار خود مواجه شوند. شما همانند آنها نخواهید بود. در عوض شما با یادگیری صحیح این سه تاکتیک، سیاست های موثر سازمانی را اجرا می کنید. ابتدا در رابطه با مسائل اصلی در حوزه کار که به نوعی در آنها نقشی دارید، باید موفق به داشتن کنترل امور باشید. منظور این نیست که منتظر جلسات عمومی باشید و ببینید که در این جلسات افراد چگونه بر روی مسائل مطرح شده پافشاری می کنند! از دفتر کار خودتان خارج شوید . در کنار دفتر، اتاق یا فضاهای اختصاص داده شده به کارکنان، توقف کنید و با افراد دیگر در کافه یا راهرو هم کلام شوید. در این تعامل ها ضمن نشان دادن تمامیت و درستی، رویکردی مثبت از خودتان نشان دهید، اما درباره ی اتفاقات مهم در رابطه با کار صحبت کنید. بدین شکل همیشه قادر هستید تا در جریان امور باشید و از همه موارد با خبر بمانید. در این رابطه معیار مناسبی وجود دارد. اگر به شکلی مناسب ارتباط برقرار کنید، هیچ وقت از گفته های دیگران در جلسات متعجب نمی شوید. پس از این باید بتوانید موقعیت های مبارزه را برای خودتان انتخاب کنید. همیشه برگ برنده با شما نیست و همیشه نمی توانید یک تیم قوی در لحظات مهم تصمیم گیری برای حمایت از خودتان داشته باشید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  یک تمرین ساده برای تقویت هوش هیجانی در بین اعضای تیم

بیاد داشته باشید که شما از مقدار محدودی سرمایه ی اعتباری و برجسته برای هزینه کردن در موقعیت های مختلف برخوردار هستید. شما باید اعتبار خودتان را به چشم یک سرمایه گذاری ببینید. باید در مورد چگونگی و کیفیت این سرمایه گذاری نکته سنج باشید. به عبارتی همه تخم مرغ ها یتان را نباید در یک سبد بگذارید. این راه حلی درست در سرمایه گذاری و اتخاذ تصمیمات درست کاری است. در آخر راهکارهایی را به منظور کمک به دیگران برای رسیدن به اهدافشان پیدا کنید. اگر می توانید به شخص دیگری در کارش کمک کنید و این شخص با کمک و حمایت شما موفق میشود ، کار شما از اهمیت بالایی برخورد است.

یک نکته این است که کمک به دیگران کار درستی است. نکته دوم این که حمایت از دیگران باعث می شود زمانی که شما به کمک احتیاج دارید آن ها هم به کمک شما بیایند. در اصل با این کار شما یک پشتوانه و سرمایه گذاری خوب برای خودتان ایجاد می کنید. سیاست یک امر اجتناب ناپذیر در زندگی سازمانی است و تا زمانی که از سیاست بطور مثبت استفاده می کنید، برای شما مفید است. توجه کنید که همیشه تعاملات خودتان را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

منبع : مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.