۴ روش موثر برای کشف استعدادهای حقیقی شما

آیا به دنبال راهی اسرارآمیز به یک زندگی موفق هستید؟ چیزی که اگر به دنبال آن بگردید، بتوانید در دنیای بیرون پیدا کنید؟

میبینید؟ اغلب مردم به اشتباه در دنیای بیرون به دنبال موفقیت می­گردند. با اینکه راحتترین و راضی کننده ترین مسیر نگاه به درون است. کشف چیزهایی که دارید و می توانید به دنیا ارائه دهید، چیزهایی که هیچکس دیگر ندارد. پیدا کردن استعدادهای منحصر بفرد خودتان و استفاده ی مفید از آنها.

در ادامه درمورد اهمیت یافتن استعدادهای حقیقی خود با شما صحبت خواهم کرد.

استعداد

چرا لازم است استعدادها و توانایی­های خود را بیابید؟

خیلی از مردم هیچگاه به دنبال کشف استعدادها و توانایی­های خود نمی روند. آنها فکر می کنند هیچ استعدادی ندارند و میزان مهم بودنشان را دست کم می­گیرند.

اگر می­خواهید موفق باشید، کشف اینکه چقدر منحصر بفرد هستید و چه استعدادهایی دارید، یک امتیاز مثبت نیست، یک ضرورت است. دو مورد بعد به شما نشان می­دهد چرا؟ :

– مهم ترین وسیله ی برای رشد، استعدادهای شما است.

یک طرز فکر رایج امروزه در جامعه این است که موفقیت رفع نقاط ضعف است. مردم فکر می کنند برای رشد و توسعه باید مواردی که در آنها خوب نیستند را بهتر کنند و نقاط ضعف خود را رفع کنند. البته درست است، در هر چیزی می توانید بهتر شوید. کارکردن روی نقاط ضعف باعث می شود از وضعیت بد به معمولی برسید. اما هیچوقت بدون استفاده از استعدادهایتان نمی توانید به وضعیت عالی برسید.

اگر انیشتین وقتی در امتحان زبان فرانسه رد شد فقط روی آن تمرکز می کرد، هیچوقت یک فیزیکدان برجسته نمی شد.

مهمترین عامل رشد شما استعدادهایتان هستند. آنها را بیابید تا بتوانید از تمام توان خود استفاده کنید.

– استفاده از عامل کلیدی که شما را از دیگران متفاوت می کند.

چیزی که شما را از هر شخص دیگر متمایز می کند، شخصیت منحصر بفرد شما است با تمام استعدادها و توانایی های خاصی که دارید. خود شما بزرگترین دارایی هستید که می توانید داشته باشید. اولین گام برای پذیرش منحصر بفرد بودنتان این است که بدانید خاص هستید. هیچکس در دنیا شبیه شما نیست. هیچ فردی ویژگی ها و ارزش های شما را ندارد. هیچکس مهارت های گوناگونی که آموخته اید را نیاموخته است.

کشف استعدادها و توانایی هایتان یعنی آگاهتر شدن از اینکه واقعا چه کسی هستید. فقط وقتی بدانید چه چیزهایی شما را منحصر بفرد می کند می توانید آن را بپذیرید و از آن استفاده کنید.

اما یک استعداد دقیقا چیست؟

یک استعداد یکی از ویژگی های شما است که قدرت زیادی دارد. چیزی است که به طور طبیعی انجام می دهید، فکر می کنید یا احساس می کنید و می توایند به طور مفید از آن استفاده کنید. چیزی نیست که در مدرسه یا دانشگاه یاد گرفته باشید. یک استعداد یک الگوی فکری، احساسی یا رفتاری طبیعی است.

روانشناسان می گویند ۹۰% چیزی که هر روز فکر می کنید تکراری است. یعنی بیشتر چیزهایی که امروز فکر می کنید را دیروز هم به آنها فکر کرده اید و ۹۰% اینها را روز قبلترش.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۲۰ عامل عقب ماندگی ایران و ایرانی ها

علاوه بر تفکرات شما، رفتار و احساسات شما نیز نتیجه ی الگوهای زیرین شخصیت شما است. یافتن استعدادها به طور ساده یعنی یافتن این الگوهای دائمی درون خود و استفاده مفید از آنها.

شناخت استعدادهای منحصر بفرد شما

با استفاده از ۴ روش ذیل می توانید استعدادهای خود را بشناسید. این فرآیند زمانبر است ولی حقیقتا ارزشمند است.

۱- چیزی که باعث می شود احساس قوی بودن کنید را بیابید.

نحوه ی گذران دو روز آینده ی خود را بنویسید: روزانه چه کاری می کنید، چه احساساتی دارید و به چه چیزهایی فکر می کنید؟

هر چیزی که به شما انرژی می دهد و باعث می شود احساس قدرت کنید را بنویسید. می تواند یک فعالیت فیزیکی خاص باشد مثل یک ورزش خاص یا دیدن یک دوست و یا فعالیتی ذهنی مثل یافتن راه حل یک مسئله ی دشوار. بعد اینکه چند بار مکرر چیزهایی یافتید که با علاقه آنها را انجام می دادید، بیشتر فکر کنید و ببینید کدام بخش از آن فعالیت خاص باعث شد احساس خوبی داشته باشید.

برای مثال، یکی از الگوهای من این است که عاشق یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته هایم با شما هستم. خود این عبارت کاملا درست نیست. من تمایلی به یاد گرفتن همه چیز ندارم. کتابهای در مورد توسعه فردی به من بدهید و من چندین ساعت با انرژی آنها را خواهم خواند اما اگر کتاب دیگری باشد برای من خسته کننده خواهد بود. من دوست دارم چیزهایی که یاد می گیرم را به اشتراک بگذارم، اما نه به صورت سخنرانی جلوی یک جمعیت. به تنهایی با من بشینید تا ساعت ها با خوشحالی با شما صحبت کنم.

اینها تفاوت های متمایز و مشخصی هستند که حتما باید بدانید تا بیشترین استفاده را از استعدادهای خود ببرید.

به دنبال الگوهای خود بگردید: همیشه چه کارهایی می کنید و به چه چیزهایی فکر می کنید؟ حتی اگر شخصی از شما بخواهد کاری نکنید، به چیزی فکر نکنید یا چیزی را احساس نکنید. غالبا این الگوها چیزهایی هستند که دیگران را آزار می دهد و ممکن است نسبت به آنها شاکی شوند.

۲- کشف کنید پول خود را کجا خرج می کنید؟

ارزشهای اصلی شما شدیدا به چیزهایی که پول و وقت خود را برای آنها هزینه می کنید متصل هستند.

بنویسد کجا و برای چه چیزهایی پول خود را خرج می کنید و بعد فکر کنید که این موارد چه چیزی را به شما نشان می دهند.

برای مثال، من پولم را صرف خرید کتاب، سمینارها و کنفرانس ها می کنم. نوع کتاب هایی که می خرم به من می گوید به چه چیزی علاقه ی شدید دارم (درمورد من توسعه فردی و کارآفرینی). اما چیزی که فراسوی آن هست، میل درونی من به یادگیری و رشد است. این یک ویژگی طبیعی قوی من است، استعدادی که عامل محرک تمام کارهایی است که انجام می دهم، چیزهایی که فکر می کنم و نحوه ی گذارن وقتم.

اگر دوست دارید پول خود را صرف بیرون رفتن با دوستانتان کنید، آیا به این معنی نیست که شما دوست دارید افراد را گرد هم جمع کنید؟ آیا به این معنی نیست که دوست دارید جلب توجه کنید و خودتان را ابراز کنید؟ یا شاید به این خاطر است که تقویت دوستی های موجود برای شما یک ارزش است؟ علت کارهایی که می کنید چیست؟ در پشت آنها چه چیزی وجود دارد؟ کلید فهم آن بیشتر و عمیق تر فکرکردن درمورد الگوهای استعداد شما است.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  نگاهی به تصویر ذهن کارکنان دانشی امروزی

خیلی از افراد، از جمله من، این اشتباه بزرگ را مرتکب می شوند که خیلی سریع عمل می کنند و وقت کافی برای کشف خودشان نمی گذارند. فهمیدن این که چه چیزی شما را حقیقتا منحصر بفرد می کند و چه چیزی محرک شما است کاری نیست که بتوانید در یک دقیقه حین مسواک زدن انجام دهید!

۳- از دیگران بپرسید.

ببینید دیگران برای کدام ویژگی های شما ارزش قائل می شوند. چه ویژگی های شخصیتی به بهترین نحو شما را توصیف خواهد کرد. از دوستان، همکاران و اعضای خانواده خود بپرسید عاشق چه چیزهایی در شخصیت شما هستند. این نه تنها برای افزایش اعتماد به نفس شما موثر است، بلکه باعث می شود بفهمید چه چیزهایی در مورد خودتان را از قلم انداخته اید و نمی دانید. ممکن است از چیزهایی که بشنوید تعجب کنید. غالبا، طوری که خودتان را می بینید، با نگاه دیگران به شما متفاوت است.

مسئله این است که استعدادها و توانایی های شما برای شما خیلی عادی بنظر می رسد به همین خاطر آنها را نمی بینید. خیلی به آنها عادت کرده اید و قدر آنها را نمی دانید و از وجودشان بی خبرید، در حالیکه آنها ارزشمندترین دارایی شما هستند.

۴- استفاده از تست های شخصیت شناسی

روش خوب دیگر برای شناخت استعدادها و توانایی هایتان استفاده از تست های شخصیت شناسی است. یکی از مواردی که به شما پیشنهاد می کنم theClifton StrengthFinder است.

اگرچه فقط استفاده از تست کافی نیست. نتایج تست هیچ تاثیری روی شما یا توانتان برای توسعه و رشد ندارد، مگر اینکه از آنها به عنوان نقطه ی شروع برای شناخت خودتان استفاده کنید.

بهتر است ابتدا خودتحلیلی انجام دهید، بعد نظر دیگران را بپرسید و در نهایت از تست های شخصیت شناسی استفاده کنید تا ببینید نتایج آنها چه چیزی در مورد شما آشکار می کند.

یکی از تست های رفتار شناسی خوب که به شما کمک می کند تا توانایی ها ، نکات قابل بهبود و استعدادهای ویژه خود را بشناسید تست دیسک است که در  اینجا می توانید آنرا انجام دهید.

در نظرات بنویسید تاکنون برای شناخت استعدادهایتان چه کاری انجام داده اید؟ آیا بر رفع نقاط ضعف خود تمرکز کرده اید یا پیش از این شروع به تقویت توانایی های خود کرده اید؟

منبع:

http://addicted2success.com/ |  ترجمه: مدیران ایران

 

 

۳ آبان ۱۳۹۴

۳ پاسخ به "۴ روش موثر برای کشف استعدادهای حقیقی شما"

 1. سلام استاد عزیز

  برای شناخت استعداد تا به حال هیچ کاری نکرده ام بر رفع نقاط ضعف خود تمرکز ام نکرده ام چون در این باره هیچ معلومات نداشتم بعد از مشکلات اقتصادی و روانی مجبور به تحقیقات شدم و دیگر اینکه در باره تقویت توانایی های خود هم چیزی نمیدانم لطفآ مرا مرحله به مرحله کمک کنید . تشکر از نظرات قیمت بها شما

  میخواهم یک داستان نویس شوم چون خوشم میاید که بنویسم مگر نمیدانم که من استعدادش را دارم یا نه مگر در خود خلاقتش را احساس میکنم
  حامد انتظار

 2. سلام .جالب بود

 3. سلام ببخشید من فقط دوست دارم نگاه همگان ب من باشد و بگم من اینقدر بزرگم!
  و خوب حرف میزنم؛خوب مینویسم؛شاعرم؛فلسفه میخوانم؛خوب آموزش میدهم؛ اکنون معلمم
  اما همه به من میگویند واقعا تو لایق نیستی ک معلم شوی تو بیشتر از اینی
  من در دانشگاه نفر اول شدم کارشناسی ارشد بهترین ارائه رو دادم جایزه گرفتم
  صدای خوبی هم دارم
  الان میخوام از معلمی بزنم بیرون یابرم وکالت یا قضاوت یا پیرا پزشکی چ می دونم
  نمی دانم کجا باید بروم
  کل روان شناسی رو از برم
  فقط این مطلب برام مهمه تلاش کنم و بهترین شوم که بگویند دیدی کسی بود برا خودش دیدی مغز بود
  و الحق همه جا تو همه ی ازمون ها نفر اولم
  لطفا حتما حتما راهنمایی کنید چیکار کنم
  شماره تماس ۰۹۱۷۳۴۳۳۷۴۴

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X