اگر میخواهید یک اردوی کار گروهی با تاثیر گذاری واقعی راه بندازید، درست برنامه‌ریزی کردن کاملا ضروری است. این را هم باید بگویم که بدون فراهم کردن شرایط درست و حسابی، بهترین برنامه ریزی شما با نابودی مواجه میشود. بیایید یک لحظه به تدارک دیدن یک اردوی خوب، بیشتر فکر کنیم. اولین ماموریت شما این است که بین راه انداختن یک اردوی داخلی و یا خارجی یکی را انتخاب کنید و مسئول یکی از اینها بشوید. هر کدام از اینها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. مسئول داخلی با بازیهای داخل اتاق آشناست و چیزهایی را میداند که میتواند در محیط کاری فعلی تعریف بشود. از انور، راهنمای خارجی با مهارتهایی مربوط به فضای خارج آشناست و قاعدتا برخلاف انهایی که اهل فضای بسته هستنداز نزدیک شدن به حیوانها هم نمیترسد!

روزی که برنامه‌ی اردو برگزار میشود، بعد از معارفه، وقت ان است که هدف اردو را توضیح بدهید، برنامه کارهایی که قرار است بکنید را اعلام کنید و هنجارهای رفتاری که باید رعایت بشود را شرح بدهید. مطمئن بشوید که همه اهمیت در اردو بودن را متوجه بشوند. برنامه کاری را به آنها بدهید تا بتوانند برای همه‌ی فعالیتها و فواصل بینشان یک زمانبندی مشخص داشته باشند. هنجارها را هم مشخص کنید تا همه بدانند ازآنها چه رفتاری انتظار میرود. چیزهای خیلی ساده مثل محدود کردن استفاده از تلفن همراه یا مثلا مشارکت اجباری در تمام کارها. در طول انجام فعالیتها مسئولیت شما فقط داوری و مشاهده ست.

بعنوان داور، لازم است که به بقیه کمک کنید تا هم قانون را بفهمند و هم رعایتش کنند. حواستان کاملا جمع باشد و هر از گاهی از مشاهداتتان یادداشت بردارید. این کار میتواند اطلاعاتی که بعد از تمام شدن فعالیت به  آن نیاز دارید را برایتان فراهم کند. بعد از هر فعالیتی که انجام میشود باید جلسه پرسش و پاسخ راه بیندازید. فقط تفریح کردن کافی نیست. پرسش و پاسخ یعنی اینکه یک گفتگو، با رهبری شما، شکل میگیرد و موضوعش این است که در مورد رفتارها، کاربردی بودن فعالیت، کی چی کار کرده، چی غلط بوده چی درست بوده و نکات کلیدی فعالیت صحبت میشود. کاملا واضح و مشخص حرف بزنید. شما باید بحث را به شکلی هدایت کنید که بتوانید موضوع را از صحبت در مورد یک فعالیت خاص، به حالت مشابهش در محیط کار بکشید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  برنامه ریزی برای اردوی کار گروهی+ دانلود فیلم

کمکشان کنید که بتوانند این دو تا را موازی با هم ببینند، اما رویکردتان مثبت باشد و نگذارید این پرسش و پاسخ تبدیل به جلسه‌ی غر زدن در مورد کار بشود. اینها مواد اولیه برای فراهم کردن یک اردوی کار گروهی خوب است. وقتی اردو تمام شد، کار شما تمام نشده است. هنوز لازم است که دنبال گرفتن بازخورد از آدمهایی باشید که درگیر این برنامه بودند، که چه چیزهایی یاد گرفتند و چه پیشنهادی برای بهتر شدن برنامه های آینده دارند. و در نهایت اینکه شرایطی را برای انتقال آموخته ها فراهم کنید. تمام نکات کلیدی که در موردشان صحبت شده باید ذخیره بشوند و به تمام حاضرین در اردو داده بشود. وقتی به دفتر برگشتید لازم است که یک وقتهایی را در نظر بگیرید،

که آدمها بیایید ازشما  در مورد کارهایی که در اردو کردن و ارتباطش به کارشان سئوال کنند. به این اردو به چشم شروع یک گفتگوی ارزشمند نگاه کنید. هدف شما باید این باشد که این گفتگو را همیشه زنده نگه دارید. کار گروهی به یک سری منابع احتیاج دارد. برنامه ریزی خوب و فراهم کردن شرایط خوب، و این واقعا ارزشش را دارد. حتی تیمهایی با عملکرد بالا هم هر از گاهی به تمرکز مجدد و شارژ شدن دوباره نیاز دارند. اگر توصیه هایی که گفتم را جدی بگیریند، شما یک مسئول بی نقص برای اردو هستید و این میتواند یک تلنگر برای بچه های تیم باشد.

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.