خود مربیگری چیست ؟

خود مربیگری پروسه ای است که طی آن شما به رشد و پیشرفت حرفه ای خود میپردازید. به خصوص در مواقعی که میخواهید تغییراتی در خودتان و یا زندگی حرفه ایتان ایجاد کنید میتوانید از این تکنیک کمک بگیرید.

این تکنیک یک ابزار قدرتمند برای کسانی است که مایلند ناگهانی یا به مرور زمان تغییراتی در زندگی خود به وجود آورند.self coaching

خود مربیگری از نگرش ما نسبت به خودمان آغاز میشود: خودمان را چطور میبینیم؟ برای اقدام به یک خود مربیگری موثر ما باید خود را همیشه در حال پیشرفت و رو به جلو ببینیم. باید از یادگیری و تغییر استقبال کنیم و همچنین آماده دیدن جلوه های متفاوت از یک موضوع باشیم.

هدف خود مربیگری کمک به تغییرات مثبت زندگی روزانه شماست. به شما نشان می دهد چگونه هدف خود را مشخص کنید و استراتژی مناسبی برای رسیدن به آن در نظر بگیرید. پتانسیل شما را برای رشد آشکار میکند و به شما قدرت حل مساله خلاق را میدهد.

مزایای خود مربیگری

خود مربیگری یعنی زمانی که شما یک مربی یک کسی که شما را تشویق کند ندارید مزایای بسیار زیادی دارد که برخی از آنها شامل:

  • باعث افزایش آگاهی شما از قدرت ها و توانایی هایتان خواهد شد.
  • باعث می شود آگاهی شما از نحوه فکر کردن شما و عادت های تان خواهد شد.
  • به شما امکان می دهد تا بین عادت ها و افکاری که شما را عقب انداخته اند یا به شما کمک می کنند یکی را انتخاب کنید.
  • رشد اعتماد به نفس، خودآگاهی، انگیزه و توانایی حل مسئله.
  • باعث میشود خود مربیگری به صورت خودکار در مواقع چالشها به کمکتان بیاید.
  • یک خود مربیگری خوب باعث می شود که شما بتوانید ایده ها افکار و عقاید خود را مورد بررسی قرار دهید و راهکارهای موثری پیدا کنید تا به هر آنچه که میخواهید برسید.

 

من یک کوچ (coach) حرفه ای هستم و تا کنون به صدها نفر به عنوان کوچ حرفه ای خدمات کوچینگ ارائه داده ام اما این راهم خوب می دانم که به دلایل مختلف نمی شود همیشه یک کوچ در کنار خودمان داشته باشیم .

لطفا اگر امکان داشتن یک کوج حرفه ای را به هر دلیلی در کنار خودتان ندارید . یا اصلا کوچ حرفه ای دلخواهتان خودتان را هنوز نیافته اید . لطفا از خود مربیگری برای خودتان غفلت نکنید و همین امروز شروع کنید تا در زمانهای مناسب نقش یک کوچ یا مربی خوب را برای  خودتان ایفا کنید .

 

شاید تعجب کنید اما ست گادین معتقد است که ۹۰درصد کوچینگ ، سلف کوچینگ یا همان خود مربیگری است . شاید بسیاری از همکاران کوچ من به این جمله با تردید نگاه کنند و حتی به جهت اینکه ست گادین در این زمینه یک متخصص محسوب نمی شود نقل قول از او را از من خرده بگیرند . اما من خیلی به جمله اش فکر کردم و حس می کنم این حرف چندان هم دور از واقعیت نیست .

شما اگر بتوانید کوچینگ و فرآیند کوچینگ را بخوبی برای خودتان انجام دهید واقعا بخش مهمی از قدرت کوچینگ را میتوانید مورد استفاده قرار دهید . البته به نظرم عدد ۹۰درصد کمی اغراق آمیز است اما حتما همه ی ما برای توسعه فردی احتیاج داریم مهارت خود مربیگری را یاد بگیریم حتی اگر شانس داشتن یک کوچ حرفه ای خوب راداشته باشیم .

 

من در پست های بعدی برای شما در مورد اینکه چطور می توانید این کار را انجام دهید حتما بیشتر خواهم گفت .

خود مربیگری

 

 

 

 

 

دوره آموزشی کوچینگ برای مدیران

 

 

مدیران ایران

۱ پاسخ به "خود مربیگری چیست ؟"

  1. مبحث

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X